Memur-sen Başkanı Ali Yalçın: Toplu Sözleşme Tarihi Başarıdır

Büro Memur-Sen Başkanları Kurulu’na katılan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Toplu Sözleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haberler 21.09.2015, 02:41
Memur-sen Başkanı Ali Yalçın: Toplu Sözleşme Tarihi Başarıdır

Yalçın, Memur-Sen’in kazanımlarıyla Toplu Sözleşme’ye damgasını vurduğunu, Kamu görevlileri için tarihi bir başarı elde ettiklerini söyledi. “Kimilerinin hayalini bile göremediği kazanımlarla başarımızı taçlandırdık, genel toplu sözleşme de alınan 43, hizmet kolu toplu sözleşmelerinde kazanılan 170 olmak üzere toplam 213 kazanım üreterek tarihe not düştük. Bu toplu sözleşme sendikacılık tarihinin en iyi toplu sözleşmelerinden birisidir. Elde ettiğimiz kazanımların 23’ü Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolumuzdaki memurlarımız içindir” dedi.

 

Büro Memur-Sen 9’uncu Başkanlar Kurulu, Anadolu Otel’de yapıldı. Başkanlar Kurulu toplantısını Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Hadi Erdoğmuş, Genel Başkan Yardımcıları Vecdi Yanbaz, Kutbettin Aydın, Sezayi Soysal, Mustafa Mengütaycı ve Nihat Tunç ile ülkenin dört bir yanından gelen Büro Memur-Sen şube başkanları katıldı. Toplantıda teşkilat çalışmaları ve kamu görevlilerinin haklarını en iyi konuma getirmek için yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

 

MÜCADELEMİZ; HAK, EMEK, ADALET VE ÖZGÜRLÜK

Başkanlar kuruluna hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuşmasına, konfederasyonu 850 bin üyelere taşınmasında emeği büyük olan Büro Memur-Sen teşkilatlarını selamlayarak ve sendikal mücadelede hayatını kaybeden teşkilat mensuplarına rahmet dileyerek başladı. Kamu görevlilerinin temsilcisi ve sesi olan Memur-Sen teşkilatlarının erdemliler topluluğu olduğunu vurgulayan Genel Başkan Ali Yalçın, bu erdemliler topluluğunun bir yandan kamu görevlileri için mücadele verirken diğer yandan da ülkenin geleceği, özgürlükler, demokrasinin ilerlemesi, milletin refahı, mazlumlar için çalıştığını kaydetti. Yalçın, “Hak, emek, adalet ve özgürlük mücadelemiz kesintiye uğramadan devam edecek” dedi.

 

İLLEGAL YAPILARIN KARŞISINDAYIZ

Sendikacılıkta kısır çekişmelerin yaşandığı dönemde Memur-Sen’in ahlaklı sendikacılığın nasıl yapılacağını herkese öğrettiğinin altını çizen Ali Yalçın, “Sağımızdaki ve solumuzdaki sendikacılarla bizi kıyaslayanlar bizleri anlayamazlar. Bizler, temel hak ve özgürlüklerin arttırılması, demokrasimizin ilerlemesi, ülkemizin geleceği için mücadele veriyoruz, ter döküyoruz. Bizim kamu görevlilerimize, ülkemize ve milletimize hizmet etmemiz içimizdeki mücadele aşkını gösterir. Bizler bir idealin sendikasıyız. 28 Şubat’ı unutanlar, bizim neden ter döktüğümüzü anlayamazlar. Milletimiz tehdit edilerek yeni 28 Şubatlar ülkemize yaşatılmak istendi. Son 13 yıl içeresinde 7 defa darbe girişiminde bulunuldu ancak karşılarında Memur-Sen vardı. Bizler, demokrasinin kesintiye uğratılmasına izin vermedik, vermeyeceğiz” dedi.

 

TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET DEDİK

Son zamanlarda yaşanan terör olaylarına değinen Yalçın, terör saldırılarıyla ülkenin terör sarmalına çekilmeye çalışıldığını söyledi. Emperyalist güçlerin Türkiye’yi oyun alanına dönüştürmeye çalıştığını vurgulayan Yalçın, “Bu süreçte Memur-Sen olarak İstanbul’da, Diyarbakır’da, Ankara’da terör olaylarına yeter dedik. PKK silah bırakmalıdır dedik. Konu ‘vatan, bayrak, kardeşliğimizse gerisi teferruattır’ diyerek yüzlerce sivil toplum kuruluşu ve yüzbinlerce vatandaşımızın katılımıyla Ankara’da teröre hayır, kardeşliğe evet dedik. Terör olayları artık bitmelidir. Terörü, bizler bir ve beraber olarak kardeşliğimizle yeneceğiz. Küresel emperyalizmin ve taşeron örgütlerin oyunlarını sağduyulu davranarak, kardeşliğimize sahip çıkarak bozacağız” diye konuştu.

 

TOPLU SÖZLEŞME KAZANIMLARIMIZ TARİHİ BİR BAŞARIDIR

Konuşmasına toplu sözleşme süreciyle devam eden Yalçın, toplu sözleşme öncesinde ‘Ben bilirim, ben yaparım’ zihniyetinde olmadan tüm sendika teşkilatlarıyla istişarelerde bulunduklarını belirtti. Oluşturulan taleplerin toplu sözleşmenin sonuna kadar ısrarcısı olduklarını kaydeden Yalçın, “Bizler tekliflerimizin arkasında durduk. Hükümetin ilk teklifi geldiğinde tüm sendikalarımızla birlikte ayağa kalkarak teklifin müzakere dahi edilemeyeceğini vurguladık ve tepkimizi gösterdik. Diğer konfederasyonlar ise adeta yere çakıldı, hükümetin teklifini müzakere etmek istedi. Bizler kamu görevlilerimizin toplu sözleşmede yaralarını sararken başkaları ülkemiz aleyhine yapılan eylemlerdekilerin yaralarını sarmaya çalıştı” dedi. Yalçın, Memur-Sen’in kazanımlarıyla Toplu Sözleşme’ye damgasını vurduğunu, Kamu görevlileri için tarihi bir başarı elde ettiklerini söyledi. “Kimilerinin hayalini bile göremediği kazanımlarla başarımızı taçlandırdık, genel toplu sözleşme de alınan 43, hizmet kolu toplu sözleşmelerinde kazanılan 170 olmak üzere toplam 213 kazanım üreterek tarihe not düştük. Bu toplu sözleşme sendikacılık tarihinin en iyi toplu sözleşmelerinden birisidir. Elde ettiğimiz kazanımların 23’ü Büro Bankacılık ve Sigortacılık Hizmet Kolumuzdaki memurlarımız içindir” dedi.

 

KARDEŞLİK DUYGUSU YOK EDİLMEK İSTENİYOR

Büro Memur-Sen Genel Başkan Vekili Erdoğmuş ise konuşmasına son zamanlarda artan terör olaylarına değinerek başladı.   Sendika olarak,  yaşanan terör saldırılarını, teröre destek verenleri, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefret ve şiddetle kınadıklarını vurgulayan Erdoğmuş, “Maalesef ülkemizin dört bir yanında yaşanan hain terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçlerimiz için yüreğimiz yanıyor. Şehitlerimizin evlerine ateş düşerken, ülke olarak, 78 milyon vatandaş hep birlikte gözyaşı döküyoruz. Bu canice yapılan terör saldırılarının amacı ülkemizde iç karışıklık çıkartmak, milletimizin ve ülkemizin geleceğini karatmaya yöneliktir. Yapılan saldırılarla, asırlarla bir arada yaşayan, Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Arap, Alevi, Suni olarak kardeşçe yaşayan milletimizin arasına nifak sokulmak, kardeşlik duygusu yok edilmek istenmektedir” dedi.

 

BİRLİK RUHU İÇİNDE TERÖRE CEVABINI VERECEĞİZ

Terör saldırıları karşısında sağduyu çağrısı yapan Erdoğmuş, “İpi, yurtdışında ve yurtiçindeki karanlık odakların elinde olan kalleş terör örgütleri bilmelidir ki; doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bir ve beraber olan milletimizin kardeşliğini bozmaya hiçbir güç yetmeyecektir.   Bu süreçte milletimize düşen görev sağduyulu olmak, terör örgütlerinin ve onları kurgulayan oyun kurucuların tuzağına düşmemektir. Birlik ruhu içerisinde, ortak akılla, aklıselim davranarak, ülke olarak yekvücut olarak teröre, terör örgütlerine, terörü besleyen ve yönlendiren kirli odaklara en güzel cevabı vereceğiz. Terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

 

DİK DURARAK ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Geçtiğimiz aralık ayında yapılan genel kurulun ardından teşkilatların başarı çalışmalarıyla 54 bin 908 üye ile 4’ünce kez yetkili sendika olduklarını hatırlatan Erdoğmuş, Büro Memur-Sen bayrağının zirvede dalgalandırılmasını sağlayan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

 

Genel yetkili sendika olan 3’üncü dönem toplu sözleşme görüşmelerine katıldıklarını aktaran Erdoğmuş, toplu sözleşmede hizmet kolundaki yaklaşık 300 bin memuru temsil ettiklerini belirtti. Erdoğmuş, “Toplu sözleşmede diklenmedik ancak dik durduk. Hükümetin ilk teklifini yetersiz bulan Memur-Sen ve bağlı sendikalar olarak ayağa kalkarak tepkimizi gösterdik, teklifin müzakere dahi edilemeyeceğini söyledik. Bizler teklifi yetersiz bulurken diğer konfederasyonlar masada çakılı kalarak teklifi müzakere etmeye kalkıştı. Yürüttüğümüz başarılı çalışmalarla Memur-Senimizle birlikte toplam 213 kazanıma imza attık. Bu kazanımların büyük bir bölümü hizmet kolumuzdaki memurlarımızı ilgilendirmektedir. Elde ettiğimiz önemli kazanımlarla hizmet kolumuzdaki memurların sorunlarını çözüme kavuşturduk. Tabiî ki bu kazanımları sendika olarak yeterli görmüyoruz. İçimizdeki mücadele aşkımızla teşkilatımıza ve kamu görevlilerimize hizmet etmeye ve sorunlarını çözüme kavuşturmaya aralıksız devam edeceğiz. Allah’ın izni ve siz değerli teşkilatlarımızın desteğiyle yeni yeni kazanımlara imza atacağız” şeklinde konuştu.

 

Başkanlar kurulunda, toplu sözleşme taleplerine dikkat çekmek için Balıkesir’den Ankara’ya düzenlenen bisikletli eyleme destek veren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve bisikletleriyle pedal çeviren sendika üyelerine plaket verildi.

 

Kaynak: TürkiyeEgitim


Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:25
Güneş 07:56
Öğle 12:48
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Alanyaspor 15 23
7. Galatasaray 14 23
8. Malatyaspor 14 20
9. Göztepe 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Gaziantep FK 14 17
12. Çaykur Rizespor 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Antalyaspor 15 13
16. Kasımpaşa 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Altay 15 20
9. Fatih Karagümrük 14 20
10. Balıkesirspor 14 19
11. Giresunspor 14 19
12. Adana Demirspor 15 18
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 17 19
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@