Memur Maaşlarına Yapılan Artış Sıfırlandı

Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Eylül ayı itibarıyla memur maaşlarına yapılan artışın enflasyona yenik düştüğünü ve sıfırlandığını bildirdi.

Haberler 05.10.2015, 20:18
Memur Maaşlarına Yapılan Artış Sıfırlandı

ANKARA(ANKA)-Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Eylül ayı itibarıyla memur maaşlarına yapılan artışın enflasyona yenik düştüğünü ve sıfırlandığını bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Eylül ayında bir aylık TÜFE yüzde 0.89 oranında artarken bir yıllık enflasyon da toplamda yüzde 7.95 oldu. TÜİK verilerini değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte, 2015 yılı için belirlenen yüzde 5 enflasyon hedefinin tutturulamayacağının bir kez daha anlaşıldığını belirtti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, okulların açılması ve kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte enflasyonun ve harcamaların daha da artacağına dikkat çekti ve “Ne yazık ki, yetkilendirilmiş konfederasyonun iktidar sevdası, iki ay sonrasını dahi göremeyecek kadar gözlerini kör etmiştir” dedi

-“MEMURLAR SÜREKLİ ERİYEN BİR GELİRLE KARŞI KARŞIYA KALACAKLAR’’-

Koncuk, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Hatırlanacağı gibi memurlara bu yıl için yüzde 3 3 zam ve enflasyonun bu oranın üzerinde gerçekleşmesi durumunda, enflasyon farkı ödenmesi kararlaştırılmıştı. Ocak ayında yüzde 3 maaş zammının ardından 2015 Haziran itibarı ile gerçekleşen 6 aylık enflasyon yüzde 4.76 olunca, memurlara da yüzde 1.76 oranında enflasyon farkı ödemesi yapılmıştı.  Bu zamma yılın ikinci yarısı için öngörülen yüzde 3’lük artış da eklenince 2015 yılında memur maaşlarına toplamda kümülatif yüzde 7.9 zam yapılmış oldu. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre ise yıllık enflasyon yüzde 7.95’e yükseldi. Dolayısı ile eylül ayı itibarıyla memur maaşlarına yapılan artış da enflasyona yenik düştü ve sıfırlandı.  Memurlar bu aydan sonra yüzde 6 zam alacakları Ocak ayına kadar fiyat artışları karşısında sürekli eriyen bir gelirle karşı karşıya kalacaklar. Bir başka deyimle ekim, kasım ve aralık aylarında yaşanacak tüm fiyat artışları, memur maaşlarını eritecek ve alım gücünü düşürecek. Maaşların reel olarak erimesi neticesinde ise memurlar 2016 Ocak zamlarını da daha ellerine geçmeden harcamış olacaklar. Böylece Ocak ayında yapılacak zamlar, geleceğe dönük bir gelir artışı yaratmayacak."

Koncuk, enflasyona endeksli maaş artışı uygulaması anlayışının 2016 ve 2017 yılları için de sürdürüldüğünden memurların zararlarının önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğini kaydederek, “Bilindiği gibi imzalanan toplu sözleşme gereği 2014 yılında memurlara enflasyon farkı ödemesi dahi yapılmamış ve bu nedenle maaşlarda 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin olarak toplam 2 bin TL dolayında bir erime gerçekleşmişti. Enflasyona endeksli maaş artışı uygulaması anlayışı, 2016 ve 2017 yılları için de sürdürüldüğünden memurların zararları önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek’’ açıklamasında bulundu.

-“YETKİLİ KONFEDERASYONUN İKTİDAR AŞKI, MEMURA KARŞI GÖZLERİNİ KÖR EDİYOR’’-

Geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan kayıpların telafisini talep ettiklerini ancak en başta masada yetkili sıfatıyla oturan sendikaların, adeta memur maaşlarının erimediğini savunduğunu ve bir telafi artışına karşı çıktığını hatırlatan Koncuk, “Aşkın gözü kördür derler, yetkili konfederasyonun da iktidar aşkı gözlerini öylesine kör etmiş ki, memurların yaşadığı sıkıntıları göremiyorlar” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Koncuk, “2016 yılı için yüzde 6 5 ve 2017 yılı için yüzde 3 4 gibi zamları tarihi başarı olarak niteleyen bu sendikalar, daha şimdiden enflasyonun yıllık yüzde 7.95 olması karşısında ise kafalarını kuma gömüyorlar. Önümüzde kış ayları ve okul masraflarının ailelerinin belini bükeceği zorlu bir eğitim, öğretim dönemi bulunuyor. Şimdi harcamalara bir de ısınma giderleri, servis masrafları, kitap, kalem, defter gibi kalemler de eklenecek. Havaların soğumasıyla sebze, meyve fiyatları artacak, enflasyon daha hızlı yükselecek. Bütün bu gelişmeleri hesap edemeyen sendikalar ise toplu sözleşme masalarında memurları yüzde 3’lük 5’lik  zamlarla oyalıyorlar” dedi.(ANKA)       

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@