Memur Kıyımı Artarak Sürüyor

ANKARA (ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, siyasi iktidarın “paralel yapı temizliği” adı altında başlattığı operasyonlarla, memur kıyımını artırarak sürdürdüğünü savundu. Yokuş, yaptığı yazılı açıklamada, si

Haberler 30.04.2015, 12:25
Memur Kıyımı Artarak Sürüyor

ANKARA (ANKA)- Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, siyasi iktidarın “paralel yapı temizliği” adı altında başlattığı operasyonlarla, memur kıyımını artırarak sürdürdüğünü savundu.

Yokuş, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi iktidarın “paralel yapı temizliği” adı altında başlattığı operasyonlarla, memur kıyımını artırarak sürdürdüğünü belirterek, “AK Parti hükümeti, 12 yıl boyunca ülkeyi birlikte yönettiği yol arkadaşlarımız dediği cemaati aralarında yaşanan sorunlar nedeniyle, ‘Devlet içinde Devlet, Paralel Yapı’ olmakla suçlayıp, bu yapının kamu kurumlarına sızarak, yargıyı, orduyu, emniyeti ele geçirdiğini iddia ederek devlet memurlarına yönelik operasyonlar başlatmıştır” dedi.

Yokuş, bin 776 Emniyet Müdürü ve Amirin emekliye sevk edilerek tasfiye edildiğini, polis yetiştiren sınavla öğrenci kabul eden Polis Kolejlerinin ise paralel yapının yuvalandığı gerekçesi ile kapatıldığını vurguladı.

-“KURU İLE YAŞ AYIRT EDİLMELİ”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kurunun yanında yaş da yanıyor” açıklamasının ardından, Emniyette başlatılan ikinci operasyon ile aralarında 440 Emniyet Müdürünün de bulunduğu, 5 bin amir, komiser ve polisin tayini çıktığını dile getiren Yokuş şunları kaydetti:

"Tayini çıkartılan polislerin 17 – 25 Aralık Yolsuzluk operasyonlarında görev alan polisler olması ise oldukça manidardır. Kuru ile yaş ayırt edilmek zorundadır. Prim gün sayısını doldurmasına rağmen, emeklilikte yaşa takılan 2 bin 200 Emniyet Müdürünün, Amirinin ve Komiserin, rütbesine göre başka kurumlara kaydırılarak Emniyetten tasfiyesi için hazırlıklara başlanılmış, yine Haziran ayında yapılacak olan 2015 yılı terfi – tayin döneminde ise 25 bin polisin yeri değiştirilecekmiş. Bu yaşananlar, Ak Parti hükümetinin kendisine biat etmeyen  hiç kimseye tahammülünün olmadığını, ayrımcılıkta sınır tanımadığının bir göstergesidir. Ak Parti hükümeti, “Aldatıldık” diyerek, yıllardır yapılan hukuksuzlukları sadece cemaatin üzerine yıkarak bu işten sıyrılamaz.Diğer taraftan, eğer kamu kurumlarında gerçekten iddia edildiği gibi bir paralel yapı örgütlenmesi varsa, bu ivedilikle ortaya çıkartılmalı ve bu yapı içerisinde yer alanlar Anayasa ve kanunlar çerçevesinde cezalandırılmalıdır. Devletin görevi topyekûn cezalandırmak değildir. Devletin görevi, suçluyu cezalandırmak kadar suçsuzu korumak, onun her hangi bir haksızlığa uğramasını engellemektir.” (ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@