MEB’in özel okul desteğine şaibe karıştı!

Birleşik Kamu-iş Genel Sekreteri Mücahit Dede MEB’in özel okul desteğine şaibe karıştığını belirtti.

Haberler 15.09.2015, 15:11
MEB’in özel okul desteğine şaibe karıştı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından özel okulları teşvik amacıyla verilen eğitim ve öğretim desteğine şaibe karıştı.

Sözcü'den Başak KAYA'ya açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede, Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okullara giden öğrencileri desteklemek için para yardımının adil dağıtılmadığını, düşük maaşlı ailelerin çocuklarının bu destekten yararlanamadığını açıkladı.

Dede SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, 2015-2016 öğretim yılı için Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamındaki özel okullarda öğrenim gören öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmesi planlandığını hatırlattı. Başvuruların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alındığını belirten Dede şöyle devam etti:

MEMUR-İŞÇİ YARARLANAMADI: “Birçok veli eğitim ve öğretim desteğinden yararlanabileceğini düşünerek özel okullara çocuklarını göndermiştir. Bakanlığın açıkladığı sonuçlara bakıldığında düşük maaşla çalışan memur ve işçilerin çocuklarının bile bu destekten yararlanamadığı ortaya çıkmıştır. Yaptığımız araştırmaların sonuçlarına bakıldığında, bazı usulsüz ve yanlış uygulamaların olduğu tespit edilmiştir.

DİKKATE ALINMADI: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 14 Eylül 2015 tarihli resmi yazısında “…Sınıf seviyelerinden 1,5 ve 9’lara özel okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 40’ı kadar diğer sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 20’si kadar öğrenci yerleştirilmiştir” denilmektedir. Buna karşın yerleştirmelerde bu esaslara uyulmadığı görülmüştür.

ŞEFFAF YAPILMALI: Her okula belli bir kontenjan ayrıldığı, bu kontenjanlara göre de yüzdelik dağılımların yapıldığı anlaşılmaktadır. Ancak, MEB’in ilgili yazısında belirlenen esaslara uygun yerleştirme yapmadığı görülmüştür. Bazı okullarda kontenjanın tamamı 1’inci ya da 2’nci sınıflara kullanılmış, 3 ve 4’üncü sınıflara ayrılan yüzde 20’lik kontenjan kullanılamamıştır. Aynı şekilde bu usulsüz uygulama ortaokul ve liselerde de yapılmıştır. MEB belirlediği usul ve esaslara aykırı davranarak kontenjanları adaletsiz bir şekilde dağıtarak yeni bir skandala imza atmıştır. MEB şeffaf olmalı ve hangi okula ne kadar kontenjan ayırdığını ve hangi okulların başvurularını reddettiğini bir an önce açıklamalıdır.”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@