MEB'de görevden almalara ilk tepki geldi

Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu MEB'de ilk aşamada 15.200, ardından da 21 bin öğretmenin lisansının iptal edilmesi ve 1577 dekanın istifasının istenmesiyle ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

Haberler 19.07.2016, 21:14
MEB'de görevden almalara ilk tepki geldi
Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu MEB'de ilk aşamada 15.200, ardından da 21 bin öğretmenin lisansının iptal edilmesi ve 1577 dekanın istifasının istenmesiyle ilgili yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

Antidemokratik ve Hukuk dışı uygulamalar kabul edilemez!

Milli Eğitim Bakanlığı, FETÖ-PDY bağlantılı olduğu gerekçesiyle 15 bin 200 personelin açığa alındığını duyurmuş, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise devlet ve vakıf üniversitelerinde 1577 dekanın istifasını istediği basına yansımıştır.

Demokratik düzene karşı yapılacak her türlü girişimin, her türlü darbenin tereddütsüz karşısında olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. Devletin içine sızan cemaat ve tarikatlar dahil tüm paralel yapıların, devletin tüm kılcal damarlarından kökünün kazınması zorunluluğu konusunda da şüphemiz yoktur.

Bugün 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi fırsat görülerek cadı avının başlatıldığı izlenmektedir. Siyasi hesaplarla ve paralel yapıyı temizleme bahanesiyle girişilen bu uygulamaların, muhalifleri yok etme girişimlerine dönüşeceği görülmektedir.

15 Temmuz darbe girişiminin, AKP tarafından polis devleti uygulamalarına, ideolojik tasfiye aracına ve kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik bir fırsata çevrilmesi kabul edilemez. 

Bütün soruşturmalar hukuk kuralları içerisinde yürütülmeli, darbe girişimiyle bağlantılı olduğu düşünülen kamu çalışanlarıyla ilgili somut delillerden yola çıkılarak işlem yapılmalıdır. Duyum ve dedikodu mahiyetindeki subjektif değerlendirmelerle bütün kamu çalışanları üzerinde korku imparatorluğu kurma uygulamalarına gidilmemelidir. 

Özellikle paralel örgütle ilişkisi olmayan ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken ifadelerden hareketle kamu çalışanlarına yönelik olarak sosyal medya paylaşımları nedeniyle uygulanan görevden almalar kesinlikle kabul edilemez.

Çok iyi bilinmelidir ki bu ülkenin, Atatürkçüleri, yurtseverleri, devrimcileri, demokratları dün nasıl ülkenin talan edilmesine, askeri darbelere, antidemokratik yönetimlere karşı olmaları nedeniyle bedel ödedilerse, boyun eğmedilerse bugün de boyun eğmeyeceklerdir.

Eğitim-İş olarak, darbelerin ne kadar karşısındaysak, siyasi iktidarın demokrasiyi hedef alan, her geçen gün daha da artan baskıcı uygulamalarının da her zaman karşısında olacağımızı belirtiyoruz. Hiçbir koşulda olağan hukuk düzeninden ayrılınmaması gerektiğini, olağanüstü hal, sıkı yönetim tasarruflarının çözüm olmayacağını ifade ediyoruz.
Yorumlar (4)
betül sema 4 yıl önce
Eğitim iş, vatan hainleri bir bir temizlenecek siz de susup sadece izleyeceksiniz
Urfalı 4 yıl önce
Devlete ihanet edenler gerekli cezayı almalı, tabiki tedbirler sert olacak ama zamanla sap samanla ayrışacak bundan kimse endişe etmemeli bence
bülent 4 yıl önce
eğitim iş sendikası da operasyon sendikasıdır.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@