MEB de Atatürk\'ü kaldırdı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çıkarttığı yönetmenlikle müdür başdanışmanlığı ve müdür yardıumcılığı sınavlarında Atatürk ile ilgili soruları kaldırdı. Yönetmenliğe tepki gösteren Eğitim İş Sendikası ise dava açtı.

Haberler 21.01.2016, 22:37
MEB de Atatürk\'ü kaldırdı

Yurt Gazetesi-Selçuk Arslan/ Daha önce çıkarttığı Teşkilat Yasası, ulusal ve resmi bayramları kutlama yönetmeliği mevzuatlar ile yayınladığı kılavuzlarda her fırsatta Atatürk’ü mevzuattan silme uğraşı içinde olan MEB, yine çok tartışılacak bir yönetmenliğe imza attı. MEB,12.01.2016 tarihinde yayınladığı 'Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı yazılı sınav başvuru kılavuzu' ile sınavlarda Atatürk ilke ve inklaplarıyla ilgili soruları kaldırdı.

Her sene rutin yapılan sıvada Türkçe dilbilgisi, Genel kültür, Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri ile Atatürk ilke ve inkapları konuları soruluyordu. MEB'in ayayınladığı yönetmenlikten sonra her sene yüzde 15 oranında sorulan Atatürk ilke ve inkilapları konusu sınav sorularından çıkartılmış oldu.

Eğitim İş'ten tepki

MEB'e tepki gösteren Eğitim İş, yönetmenliği Atatürk'ü mevzuattan silme uğraşı olarak değerlendirdi. Benzeri uygulama ve yönetmenliklerin sistemetik olarak yürütüldüğüne dikkat çekti, “Sistematik olarak sürdürülen bu dışlama ve “Yeni Türkiye” tarihi yaratma kaygısı, Bakanlığın tüm uygulamalarında bilinçli bir politika olarak benimsenmektedir. Atatürk İlke ve İnkılapları ile Atatürk Milliyetçiliği, Türk Milli Eğitim Sistemin temel esaslarını oluşturmaktadır. Sistemin bileşenlerinden olan ve sistemin yürütülmesinde ve denetlenmesinde esaslı fonksiyon icra eden okul idarecilerinin yeterlilikleri değerlendirilecek ise öncelikle bu esaslar bakımından değerlendirmeye tabi tutulması gerektiği tartışmasızdır. Hal böyleyken de söze konu değerlendirmeye esas olan yazılı sınavda bu konunun yer almaması haliyle eksik düzenleme mahiyetindedir.” dedi. Eğitim dünyasının tepkisine neden olan yönetmenliğin iptali için harekete geçen Eğitim İş Sendikası, konuyu yargıya taşıdı. 

Kaynak: Yurt Gazetesi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@