Malum Sendika'da Erimeye Başladı

7 Haziran seçimleri tamamlandı. 13 yıldır iktidarda olan AKP tek başına iktidarı elinden kaybetti. Ancak gücü kaybedenler sadece iktidar partisiyle sınırlı değil...

Haberler 09.06.2015, 23:41
Malum Sendika'da Erimeye Başladı

Malum Sendika'da Erimeye Başladı

7 Haziran seçimleri tamamlandı. 13 yıldır iktidarda olan AKP tek başına iktidarı elinden kaybetti. Ancak gücü kaybedenler sadece iktidar partisiyle sınırlı değil...

Seçimin kazananı kaybedenini analiz etmektense biz kamugundemi.com olarak emek mücadelesi tarafında bundan sonra neler yaşanacak yazalım istedik.

1. İktidar partisiyle büyüyen yandaş Eğitim Bir-Sen ve Memur-sen üyelerinin büyük bir çoğunluğu iktidar gücünü arkadalarında hissetmek için bu sendikalarda duruyorlardı.

2. Bu sendikaların en çok eleştiri aldığı konuların başında, üyelerinin hakkını korumaktan çok iktidarın hakkını korumaya yakın bir çizgide mücadele ettiğiydi. O nedenle sürekli sert bir şekilde eleştirilip yandaş olarak nitelendiriliyorlardı.

3. Milli Eğitim kadrolarında hukuksuz bir şekilde oturan müdürler, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve diğer personeli de bir korku almış gözüküyor. Zira onlar da açık açık bu malum sendikaya üye olmadan hakedenleri dahi yönetici yapmadılar.

4. Toplu sözleşme masasında memuru sattığı, memuru masada bıraktığı şeklinde çok ağır eleştirilerde yapılmıştı. Hala da yapılıyor. Şimdi Ağustos ayında yapılacak toplu sözleşme masasına yine bu sendika oturacak ve gerçekten üyelerden yana mı davranacak yoksa yine iktidar tarafında mı yer alacak merak ediliyor. Zira iktidar desteği olmayacak arkalarında...

5. Seçimden hemen sonra bizlere de ulaşan bilgilerden anlaşıldığı üzere dakika bir gol bir bu sendikalardan istifaların başladığı belirtiliyor.

6. Sendikacılardan edindiğimiz bilgiye bakılırsa bu sendikalar çok kısa bir sürede 15 bin'li üye sayılarına düşeceğe benziyor.

Biz şimdi yukarıdaki değerlendirmelerin akabinde öğretmenlerin,memurların beklediği müjdeli haber gelecek mi onu merak ediyoruz?

Zam ne kadar olacak, Rotasyon kaldırılacak mı? Eş durumu atamaları nasıl olacak? Öğretmenin nöbet angaryası devam edecek mi edecekse 6 saat ücret verilip, norma sayılacak mı? Aday öğretmenlere sözlü baskısı kaldırılacak mı?

Bu soruları artırmak basit. Olması gereken Milli Eğitim'de 13 yıllık tahribatın biran önce düzeltilebilmesi için ciddi çalışmalar yapılması gerektiğidir.

KamuGundemi.com Özel Haber

Yorumlar (4)
Murat 5 yıl önce
başlıktaki "da" ayrı yazılacak, çünkü bağlaç. ya da "malum sendikada erime başladı" olacak. anlattığınızla anlatmak istediğinizin aynı olması için azıcık dikkat yani!
admin 5 yıl önce
Uyarılarınızı dikkate alacağımızdan emin olabilirsiniz. Teşekkür ederiz
ali 5 yıl önce
Haberin içeriği güzel de, "da" ayrı yazılacak...
sems 5 yıl önce
seçim yapılalı bir hafta bile olmadı. eğer varsa ayrılanlar, onlar zaten işe yaramazlar tayfasıdır. sendikamız temizlenmiş.
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@