Kılavuz Derhal Geri Çekilmelidir

ANKARA (ANKA) – Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, MEB’in 2015 yılı Milli Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzu’nu geri çekmesi gerektiğini belirterek, “Aksi halde siyasi referansların dikkate alı

Kılavuz Derhal Geri Çekilmelidir

ANKARA (ANKA) – Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, MEB’in 2015 yılı Milli Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzu’nu geri çekmesi gerektiğini belirterek, “Aksi halde siyasi referansların dikkate alınacağı, yandaşa özel kadro açmaya dönük hiçbir objektif ölçüt taşımayan keyfi düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açacağımızı belirtiyoruz” dedi.

Demir, yaptığı açıklamada, MEB’de görev yapmak üzere toplam 75 adet kadroya Milli Eğitim Uzmanı ataması yapılacağını anımsatarak, şunları ifade etti:

“Bakanlık tarafından dün yayımlanan Milli Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzu’nda adayların sınav komisyonu tarafından sözlü sınava tabi tutulacağı belirtilmiştir. Görünen o ki MEB, birçok yargı kararıyla da hukuksuz olduğu tescillenen sözlü sınava dayalı atama yapma yönteminde ısrar etmekte, yandaşa özel kadro açmaya dönük uygulamalarını sürdürmektedir.

Sözlü sınav, bugüne kadarki uygulamalarından da anlaşılacağı üzere asla objektif değildir. Çünkü sözlü sınav yapanlar, adayları tamamen kendi kişisel değer yargılarına göre değerlendirmektedir. Dini inanç ve politik görüş de sınavı yapanların kişisel değer yargılarının içinde yoğunlukla yer almaktadır. Bu nedenle sözlü sınavın, kamu yönetiminde bir değerlendirme aracı olarak kullanılamayacağını defalarca belirttik. MEB’in planladığı sözlü sınavlar, siyasi iktidarın devlet yapısı içinde kadrolaşmasının, sınav görüntüsü altında meşrulaştırılmasından ibarettir. Şube müdürlüğü ve okul müdürlüğü atamalarında gerçekleştirilen sözlü sınavlar değerlendirmenin, tamamen inanç yoğunluğu ve politik görüş yakınlığı ölçütlerine uygun yapıldığını ortaya koymuştur.

Eğitim-İş olarak, MEB’i 2015 yılı Milli Eğitim Uzmanlığı Sınav Kılavuzu’nu geri çekmesi konusunda uyarıyoruz. Aksi halde siyasi referansların dikkate alınacağı, yandaşa özel kadro açmaya dönük hiçbir objektif ölçüt taşımayan keyfi düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açacağımızı belirtiyoruz.” (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.