KESK'ten OHAL açıklaması: Boyun Eğmeyeceğiz...

Abdullah Damar, “Siyasal iktidar, darbe teşebbüsünden sonraki süreci siyasal, sosyal ve ekonomik olarak tam bir tahakküm, baskı ve zor sürecine dönüştürmüştür.” dedi.

Sendika 18.07.2017, 22:54
KESK'ten OHAL açıklaması: Boyun Eğmeyeceğiz...

Ses-Bes Gaziantep Şubesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Abdullah Damar 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçtiğini belirtti. Damar, “Siyasal iktidar, darbe teşebbüsünden sonraki süreci siyasal, sosyal ve ekonomik olarak tam bir tahakküm, baskı ve zor sürecine dönüştürmüştür.” dedi.

OHAL süresinin uzatılması ile ilgili basın açıklaması yapan Abdullah Damar, “Son olarak yayımlanan 692 sayılı KHK ile onlarca kamu kurumundan toplam 7 bin 348 kamu personeli daha ‘memuriyetten çıkarılmış’ yani görevlerinden ihraç edilmiştir. Böylece OHAL ‘kanunsuzluğuna’ dayanılarak çıkarılan KHK’lar kapsamında kamudan ihraç edilenlerin sayısı 110 bini kişiyi aşmış bulunmaktadır.” dedi.

“İhraç Kararları Hukuksuz”

KHK ile kıyım yapıldığını savunan Damar; “15 Temmuz’un yıldönümü arifesinde yayımlanan bu son KHK ile kamuda başlatılan ‘kitlesel kıyım’ın hukukla, adaletle evrensel hukuk ilkeleri ile açıklanacak hiçbir yanı olmadığı bir kez daha gözler önüne serilmiştir. KESK olarak bir kez daha altını çiziyoruz. Hukuken somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmaktan uzak bir şekilde verilen tüm ihraç kararları hukuksuzdur.

Bunun için “OHAL’in halka karşı değil, devlete karşı ilan ettik” diyen kişiler doğrudan halkın, emekçilerin yaşamına ve hak mücadelesini hedef almaktadır. Daha iki gün önce AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işverenlere yönelik olarak “Biz göreve geldiğimizde Türkiye’de OHAL vardı ama bütün fabrikalar grev tehdidi altındaydı. Ama şimdi grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz” diyerek OHAL’in emek düşmanı politikalara nasıl manivela yapıldığını açık ve net olarak itiraf etmiştir.” dedi.

“Payımıza Düşeni Alıyoruz”

Mücadeleye devam edeceklerini belirten Damar; “KESK olarak bizler de elbette ki bu saldırı dalgasından payımıza düşeni fazlasıyla alıyoruz. Çünkü biz, başta kamu emekçileri olmak üzere tüm emekçi kesimlerin hak ve özgürlüklerini savunmayı,  emeğin hakları ile demokrasi ve barış mücadelesi arasında köprüler kurmayı ilke edinmiş bir konfederasyonuz. Sadece 3 milyon kamu emekçisi ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisinin hak ettiği insanca yaşam için değil, 78 milyon vatandaşın nitelikli, ulaşılabilir, tarafsız kamu hizmeti alma hakkı için de mücadele etmekteyiz. Mücadele etmeye de devam edeceğiz

Hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanların ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini bırakmayacağız. Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuksal ve örgütlü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. İhraç edilen, açığa alınan tüm üyelerimiz tekrar görevlerine dönene kadar dayanışmayı daha da büyüterek mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Tüm bu antidemokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz.” dedi. gazeteekspres.com - M.Türkmen

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@