Kesk: Silvan, Lice, Nusaybin, Varto Ve Yüksekova'nın Dünya İle İletişimi Kesilmiş Durumda

KESK, emek ve meslek örgütlerinden oluşan heyetin, Yüksekova girişinde durdurulduğunu, ilçeye girişlerine izin verilmediğini belirterek, “Silvan, Lice, Nusaybin, Varto ve daha birçok yer gibi şu anda Yüksekova’nın dünya ile tüm iletişimi kesilmiş durumdadır.

Haberler 27.08.2015, 15:11
Kesk: Silvan, Lice, Nusaybin, Varto Ve Yüksekova'nın Dünya İle İletişimi Kesilmiş Durumda

ANKARA (ANKA) – KESK, emek ve meslek örgütlerinden oluşan heyetin, Yüksekova girişinde durdurulduğunu, ilçeye girişlerine izin verilmediğini belirterek, “Silvan, Lice, Nusaybin, Varto ve daha birçok yer gibi şu anda Yüksekova’nın dünya ile tüm iletişimi kesilmiş durumdadır. Şehirde neler yaşandığını kimse bilmemektedir” açıklamasında bulundu.

KESK’ten yapılan açıklamada, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp ve İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’dan oluşan bir heyetin, çatışmaların ve ihlallerin yoğunlaştığı yerlere bir ziyaret gerçekleştirdiği kaydedildi. Dün Hakkari’de incelemelerde bulunan heyetin, bugün Yüksekova girişinde durdurulduğu, ilçeye girişlerine izin verilmediği aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

“Heyetin sokağa çıkma yasağı ilan edilen Yüksekova’da dün akşamdan beri yoğun çatışmaların yaşandığı, en az 3 kişinin yaşamını yitirdiği, çoğu ağır olmak üzere 10’dan fazla yaralı olduğu bilgisi üzerine Yüksekova’nın girişinde bulunan Devlet Hastanesi’ni ziyaret etme talebi de reddedilmiştir. Yüksekova Devlet Hastanesi polis ve özel timin ablukası altındadır. Heyette iki doktorun olduğu, hastanede çok sayıda sendika üyesinin olduğu, yaşananları yerinde incelemesinin heyetin en doğal hakkı olduğu söylenmiş ve başta valilik olmak üzere çok sayıda girişimde bulunulmuşsa da savaş haline geçen ilçede hak ve hukuk kavramları adeta askıya alınmıştır. Heyetin Şemdinli’ye geçişine de izin verilmemektedir. Silvan, Lice, Nusaybin, Varto ve daha birçok yer gibi şu anda Yüksekova’nın dünya ile tüm iletişimi kesilmiş durumdadır. Şehirde neler yaşandığını kimse bilmemektedir. Tüm kamuoyuna ve yetkililere sesleniyoruz; durum her gün biraz daha kötüye gitmekte ve kontrolden çıkmaktadır. Çatışmalar derhal durdurulmalı, bölgenin basına, emek ve demokrasi güçlerine kapatılması uygulamasından vazgeçilmelidir.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@