Kesk: Çocuk Cezaevleri Kapatılmalı

ANKARA (ANKA)-Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu  (KESK), son günlerde çocuk cezaevlerinde yaşanan olaylara değinerek, “Özellikle çocuk tutuklulara yönelik hak ihlalleri ve iktidarın tüm uyarılara rağmen sergilediği u

Haberler 28.04.2015, 16:14
Kesk: Çocuk Cezaevleri Kapatılmalı

ANKARA (ANKA)-Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu  (KESK), son günlerde çocuk cezaevlerinde yaşanan olaylara değinerek, “Özellikle çocuk tutuklulara yönelik hak ihlalleri ve iktidarın tüm uyarılara rağmen sergilediği umursamazlık hali ürkütücüdür" açıklaması yaptı. 

KESK’ten yapılan açıklamada, iktidarlar yasalarıyla, zor aygıtlarıyla, cezaevleriyle ve daha birçok sistem aracıyla toplumsal muhalefeti etkisizleştirmeye, sindirmeye, kontrol altında tutmaya ve  bitirmeye gayret ettiği vurgulandı. Dönemsel olarak bu aygıtlardan birinin öne çıkarılıp diğerlerinin ise geri planda tutulabildiği belirtilen açıklamada, “Ancak AKP döneminde hepsi birlikte kullanılmakta, toplumsal muhalefet adeta düşman olarak görülmektedir. AKP iktidarı özellikle son yıllarda yasalarıyla, devlet şiddetiyle ve cezaevleriyle kendisi gibi düşünmeyen milyonlara karşı adeta bir savaş halinde” denildi. Dönemsel olarak bu aygıtlardan birinin öne çıkarılıp diğerlerinin ise geri planda tutulabildiği belirtilen açıklamada, “Ancak AKP döneminde hepsi birlikte kullanılmakta, toplumsal muhalefet adeta düşman olarak görülmektedir. AKP iktidarı özellikle son yıllarda yasalarıyla, devlet şiddetiyle ve cezaevleriyle kendisi gibi düşünmeyen milyonlara karşı adeta bir savaş halinde” denildi.

-“ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERİN GEREĞİ YAPILMALIDIR”-

Binlerce insanı içine alan kampüs tipi cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlallerinin darbe dönemlerini aratmadığı savunulan açıklamada, “Yüzlerce ağır hasta tahliye edilmediği için her gün bir tabut çıkıyor. Özellikle çocuk tutuklulara yönelik hak ihlalleri ve iktidarın tüm uyarılara rağmen sergilediği umursamazlık hali ürkütücüdür. İhlallerin bazı cezaevlerinde yoğunlaşması ‘darbe dönemlerinde çocuklara yönelik denenen pilot cezaevleri uygulaması yeniden mi devrede’ sorusunu akıllara getirmektedir. Hamile oldukları gerekçesiyle 18 yaşından küçük 3 çocuğun, koğuşlarına gönderilmeyerek tek kişilik hücrelerde tutulmaları, sağlık hizmeti hakkından yoksun bırakılmaları açıkça insan hakkı ihlalidir. Oluşturulan ‘özel gardiyan grupları’yla psikolojik işkence uygulanması insanlık suçudur. Bu girişimlere ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine artık bir son verilmelidir. Çocuk cezaevleri kapatılmalı, uluslararası sözleşmelerin gereği yapılmalıdır”ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(MLT/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@