Son Dakika

Kayyum atamalarına ve öğretmenlerin açığa alınmasına tepki

HAKKARİ'de, KESK, DİSK ve TMMOB tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, DBP'li 24 belediyeye yapılan kayyum ataması ve 11 bin 285 eğitimcinin açığa alınmasına tepki gösterildi.

Haberler 16.09.2016, 14:49
Kayyum atamalarına ve öğretmenlerin açığa alınmasına tepki
Behçet DALMAZ (DHA) - HAKKARİ'de, KESK, DİSK ve TMMOB tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, DBP'li 24 belediyeye yapılan kayyum ataması ve 11 bin 285 eğitimcinin açığa alınmasına tepki gösterildi.

KESK binasında yapılan açıklamaya, KESK, DİSK ve TMMOB temsilcileri katıldı. Basın metnini okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cihad Kahraman, uluslararası hukuk ilkelerinin ve insan haklarının ihlal edilerek emek barış ve demokrasi savunucusu olan 11 bin 285 eğitim emekçisinin açığa alındığını söyledi. Kahraman şöyle devam etti:

"Eğitim-Sen’in açıklamasına göre bu karar ile yaklaşık 1 milyon öğrenci eğitim hakkından yoksun bırakılacaktır. Bu durumdan yararlanarak hükümetin kendi yandaşlarını bu kadrolara yerleştirmeyi hedeflediği, öğretmen ve öğrenciler şahsında toplumun cezalandırılmak istediğini biliyoruz. Aynı zamanda bölgede seçildikleri kentlerde seçmenin tamamına yakının oyunu alarak göreve gelen 24 belediyeye, iktidar tarafından kayyum atadığı İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulmuştur. Bu, keyfi ve halkın iradesini görmezden gelen bir uygulamadır. 15 Temmuz darbe girişimi itibariyle hükümet demokrasiye darbe yapmıştır. 15 Temmuz ‘dan beri yaşananlar göstermektedir ki hükümet ve yandaşları kendi aralarında demokrasicilik oyunu oynamaktadır. TMMOB, KESK, DİSK olarak, siyasi iktidar ve ortaklarını ülkeyi içine soktukları savaş durumundan nemalanmayı bırakmaya davet ediyoruz. Demokratik ve barışçıl yöntemlerle müzakere ve diyalog yolunun açılmasının içinde bulunduğumuz krizden çıkmanın tek yolu olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@