Kani Beko: Kiralık işçi yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideriz

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Dost Cam fabrikası'nda DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş’e üye oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları iddia edilen 117 işçinin 44 gündür süren eylemine...

Haberler 14.05.2016, 14:18
Kani Beko: Kiralık işçi yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gideriz
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Dost Cam fabrikası'nda DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş’e üye oldukları gerekçesiyle işten atıldıkları iddia edilen 117 işçinin 44 gündür süren eylemine destek verdi. İşverene işçileri geri alması çağrısı yapan Kani Beko, TBMM'den geçen 'Kiralık işçi' yasası olarak bilinen yasa Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa iptali için Anayasa Mahkemesi başvuracaklarını açıkladı.

Çiğli Organize Sanayi Bölgesi yönetim binasını önünde toplanan DİSK, KESK ve TMMO temsilcileri ve sendikacılar Dostcam fabrikasına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasıda 'Dostcam işçileri yalnız değildir' sloganları atıldı. Fabrika önünde işçilerle biraraya gelen DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptığı konuşmada, Dost Cam işçilerinin Anayasal haklarını kullandıkları için işten çıkarıldıklarını, Anayasanın 51'inci Maddesi, tüm işçilere, ekonomik, sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek amacıyla, kimseden izin almaksızın sendikaya üye olma hak ve özgürlüğünü tanıdığını söyledi. Buna karşın Dost Cam'da işveren işçilerin sendikaya üye olmalarını engelleyerek Anayasal bir hakkı çiğnediğini belirten Beko, işçilerin direnişine saygı duyduğunu söyledi.

İŞVERENE ÇAĞRI

Dost Cam'da da sosyal bir cinayet işlendiği, işten atılan 117 işçinin evlerinde tencerelerin nasıl kaynayacağını, çocuklarını nasıl doyacağını, nasıl okula gideceğini soran Kani Beko, "İşten atılan arkadaşlarımız işe iade davaları açtı. Hukuki süreç başladı. Ancak ben burada işverene bir kez daha çağrıda bulunmak istiyorum. İşçilerin Anayasal haklarına saygı gösterin ve işten attığınız işçileri geri alın. Burada üretim yeniden başlasın ve mahkemeleri beklemeden iş barışı sağlansın. Biz burada DİSK olarak her türlü sorumluluğu almaya, görüşmeye, konuşmaya hazırız" dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDECEĞİZ

Beko, bir yandan işçiler sendikal haklarını kullandıkları için işten çıkarılırken, bir yandan da işçi sınıfı aleyhine yasaların TBMM'den geçtiğini söyledi. 'Kiralık işçilik' yasasına evet oyu kullanan vekilleri herkesin gördüğüne dikkat çeken Beko "AKP milletvekilleri sabahlara kadar mesai yaparak bu yasanın çıkmasına uğraştı. İşçileri köle pazarında köle alıp gibi satmaya 'evet' dediler. İşçilerin asla emekli olamayacakları, kıdem tazminatı alamayacakları, işsizlik sigortasından faydalanamayacakları bir düzene 'Evet' dediler. Maalesef diğer konfederasyonlar da bu süreçte DİSK'i yalnız bırakıp, köleliğe onay verdiler. Bu çalışma düzeni Anayasa'ya aykırıdır. Cumhurbaşkanı bu hukuk dışı ve insanlık dışı yasayı onaylarsa biz mutlaka Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz ve yasanın iptalini isteyeceğiz" dedi.

Bu yasayle getirilen 'Kiralık işçi' düzeninin yanısıra bir de kıdem tazminalarına göz dikildiğini belirten Beko, işçi sınıfının bedeli ne olursa olsun sonuna kadar direneceğini söyledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@