İsmail Koncuk: Taşeron sistem AKP iktidarının icadıdır

TÜRK Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, taşeron sistemin AK Parti hükümetinin icadı olduğunu savunarak, bunun gençlerin geleceklerinin çalındığını anlamına geldiğini söyledi.

Haberler 13.04.2016, 15:29
İsmail Koncuk: Taşeron sistem AKP iktidarının icadıdır
TÜRK Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, taşeron sistemin AK Parti hükümetinin icadı olduğunu savunarak, bunun gençlerin geleceklerinin çalındığını anlamına geldiğini söyledi.

Türk Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, temsilcileri ve üyeleri ile bir araya gelmek üzere Gaziantep'e geldi. Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi'nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koncuk, Kilis’te endişe verici gelişmelerin yaşandığını söyledi. Kilis’e art arda düşen roketler nedeniyle halkın endişeli olduğunu belirten Koncuk, şöyle dedi:

"Kilis’te gerçekten kötü, endişe verici günler yaşanıyor. Kilis, Gaziantep’in kadim dostudur. Kilis ve Gaziantep ayrı ayrı iller de olsa; hem geçmiş de, hem bugün de beraberliği olan yerlerdir. Gaziantep’te olup da Kilis’te yaşananları görmezden gelmek mümkün değildir. Ben Kilisli vatandaşlarımızın bu endişelerini doğru bir endişe olarak görüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, sınırlarımız içerisindeki herhangi bir yerleşim bölgesine roket atılmasına, bombalanmasına göz yummaması gerektiğini düşünüyorum. En sert bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir."

'TAŞERON PATRONLARININ KUCAĞINA ATILMIŞ DEMEKTİR'

Taşeron işçilerin kadroya alınacağı haberlerine değinen Koncuk, sistemin AK Parti hükümetinin icadı olduğunu savunarak, şunları söyledi:

"Taşeron konusu gündemde olan bir konu. Sayın Başbakan taşeron çalışanlarının kadroya alınacağını grup konuşmasında ilan etti. Son 14 yılda, esasen AKP iktidarının icadıdır taşeron sistem. Çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarından hemen önce 2002 yılında bu ülkede kamuda 20 bin işçi çalışıyordu. Aradan geçen 14 yılda sadece kamuda 20 binden 720 bine çıkmış. Bunu çıkaranlar belli. Belediyeleri dahil ettiğimizde bu taşeron sayısı bir milyon 50 bini buluyor. Özel sektörü de ilave ettiğinizde 2 milyonu aşan sayıda Türkiye’de taşeron çalışan var her alanda. Bu ne demektir? Bu ülkenin evlatları, gençleri adeta sömürülüyor demektir. Taşeron patronlarının kucağına atılmış demektir. Birilerinin zengin olması adına bu memleket evlatlarının geleceğinin çalınması demektir taşeronluk. Bunun başka tanımı yoktur ve bunlar son 14 yılda almış başını gitmiştir. Başbakan'ın 'Taşeron işçileri kadroya alacağız' sözü bizi sevindirdi. Her ne kadar 14 yılda bu taşeron sistemini AKP hükümeti olsa da hatadan dönülüyor diye düşündük, ama sayın Başbakanın açıklamasından bir gün sonra sayın Maliye Bakanı'nın açıklamaları Sayın Başbakan'ın açıklamalarıyla tamamen tabana zıt şeylerdi. Sayın Maliye Bakanı neyden bahsetti? Kadrodan bahsetmedi. 'Özel statü' nedir, özel statü? 657 devlet memurları kanununda ya da çalışma hayatımızı ilgilendiren mevzuatın herhangi bir yerinde 'Özel statü' diye bir istihdam bölümü yoktur. Bu demektir ki yeni bir çalışma modeli geliyor. Bunun adına ben 4E diyorum."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@