İsmail Koncuk EBS'yi Tİ'ye aldı

KamuGundemi.com Özel HABER - Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK Eğitim-Bir-Sen'in bu çalıştayını tiye aldı.

Sendika 09.08.2017, 20:33
İsmail Koncuk EBS'yi Tİ'ye aldı

KamuGundemi.com Özel HABER - Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı'nda yönetici atamalarında ön şart öğretmenlerin Eğitim-Bir-Sen'li olması... Hatta en son yönetici atamalarında Noter Tasdikli listeler çarşaf çarşaf yayınlanmıştı. Hal böyleyken EBS'nin Liyakat'tan bahsetmesi herkesi güldürüyor...

İsmail Koncuk attığı tweet'inde; LİYAKAT mı dediniz?Yahu, bari aklımızla alay etmeyin.Gündem maddeleri de; AHLAK ve KUL HAKKINA SAYGI dır, herhalde! diyerek resmen dalga geçti...

Eğitim-Bir-Sen'in Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemine Yönelik Çalıştay açıklaması şöyle:

Eğitim-Bir-Sen, milli eğitimin çözüm bekleyen sorun alanlarına neşter vurmaya, politika yapıcılara ve karar alıcılar için öneriler sunmaya devam ediyor. Mevcut sorun alanları içinde acil çözüm bekleyenlerden birisi de eğitimin yönetimi sorunudur.

Bu konu, birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de eğitim yöneticilerinin, özellikle okul yöneticilerinin yetiştirilmesinde, eğitime dair meselele­rin çözümünde önemli bir konu olarak görülmüş ve kapsamlı olarak 7. Milli Eğitim Şûrası’nda, 14. Milli Eğitim Şûrası’nda ve son olarak 19. Millî Eğitim Şûrası’nda tartışılmıştır. Ancak eğitimin niteliğini artır­mada itici güç olan eğitim yöneticilerinin niteliğini geliştiren bir model ya da sistem ortaya konamamıştır.

Bakanlığın eğitim kurumlarının yönetimi konusunda uzun vadeli, kalıcı, sürdürülebilir ve okul gelişimini esas alan bir politika ve strateji oluşturamamasının sonucu, eğitim kurumları, öğretmenler ve yöneticiler üzerinde olumsuz yönde hissedilmektedir. Son on yılda eğitim kurumları yöneticilerinin atama/görevlendirme esaslarına ilişkin yedi farklı yönetmeliğin çıkartılmış olması, süreci yönetilemez hale getirdiği gibi liyakat ve kariyer esaslı görev alma istek ve beklentilerine de zarar vermiştir.

Nitelikli eğitim için yeterlik düzeyi yüksek eğitim yöneticisi ihtiyacı gözetilerek; eğitim yöneticisi yetiştirme, görevlendirme, yer değiştirme ve görevden alma hususlarına ilişkin kapsamlı ve de kalıcı ve sürdürülebilir bir model oluşturulması artık bir zorunluluk halini almıştır.

Hak edenin görev almasını, hakkını verenin görevde kalmasını ve yeterliliğini kaybedenlerin görevine son verilmesini öngören bir model, eğitimin hem yönetimini hem de nitelik arttırıcı etkisini kolaylaştıracaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak Bakanlık karar alıcı ve politika belirleyicilere alanda yaşanan sorunlardan hareketle öneriler sunmak, alternatif ortaya koymak amacıyla daha önce kararlaştırdığımız, eğitim yönetimini sürecini ele alacak olan “Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer Sistemi Çalıştayı” planlamamızın tüm hazırlıkları tamamlanmıştır.

Çalıştay kapsamında toplam dört komisyon toplantısı gerçekleştirilecektir. Bunlardan ilk üçü, Eğitim Yöneticileri Komisyonu, Öğretmenler Komisyonu ve Maarif Müfettişleri Komisyonu, görüş ve öneriler oluşturacaktır. Sonrasında ise konu hakkında tüm teşkilatımızın görüşlerini yansıtacak olan “Şube Başkanları Komisyonu” toplanarak görüş ve öneriler ortaya koyacaktır. Komisyon çalışmalarının tamamı bittiğinde raporlama faaliyetine geçilecek ve toplantı serisi sürecinde ortaya konulan tespit, görüş ve önerilerden müteşekkil Çalıştay Raporu hazırlanacaktır.

Bu çalıştayımızda başta yönetici yeterlilikleri olmak üzere, yönetici adaylarının seçimi, istihdamı, eğitimi ve desteklenmeleri konusunda bir sisteme ya da modele kaynaklık edecek bir çalışma için emek verilecektir.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@