İlk kez bir sendika Hizmetliler ile ilgili açıklama yaptı

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu adına Şube Başkanı Ahmet MANTAŞ'ın yaptığı açıklama şöyle:

Sendika 31.10.2017, 23:41
İlk kez bir sendika Hizmetliler ile ilgili açıklama yaptı

KamuGundemi.com ÖZEL - Çanakkale’deki okul ve eğitim kurumlarımızda çalışmakta olan yardımcı hizmetler personelimizin birçok sorunu bulunmaktadır.

Çanakkale Valiliği kararıyla ilimizde mesai saatleri sabah 08:30 ile 17:30 arasında uygulanmaktadır.

Yardımcı Hizmetler personelimizin sabah 08:00 da okullara geldiğini ve 19:30’lara kadar okullarda kaldığını Eğitim Öğretim sürecinin ardından Yetiştirme ve Destekleme kursları nedeniyle 17:30’da boşalan okullarda temizlik gibi işlenen saatler aldığını biliyoruz.

Anayasamızın 18. Maddesi “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz Angarya yasaktır” demektedir.

Ayrıca 657 sayılı DMK’nın çalışma saatlerini düzenleyen 99. Maddesinde “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.” Şeklindedir.

Fazla çalışmaya ait yardımcı hizmetler personelinin bu sürelere ilişkin olarak ek ödeme, fazla çalışma ücreti, mesai ücreti gibi hiçbir ücret vs. almamaktadırlar.

Bu durum açıkça anayasamızda karşılığı bulunan Angarya yasağına girmekte ve 657 sayılı DMK’nın 99. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak 31:10:2017 tarihinde Çanakkale Valiliği’ne bu konu ile ilgili başvuruda bulunarak, konu ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması, çalışanların istekleri de göz önüne alınarak bir düzenleme yapılmasını ya da ücretlendirilmesini istemiş bulunuyoruz…

Eğitim İş olarak üyemiz olsun veya olmasın yaşanan bu ve buna benzer hak kayıplarının karşısında olduğumuzu ayrıca süreci takip edeceğimizi bildiririz.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (3)
MEHMET İNAM 3 yıl önce
Sayın Ahmet Başkanım, bu konudaki duyarlığınıza teşekkür ediyor sizi kutluyorrum...
KK 3 yıl önce
DUYARLILINIZA TEŞEKKÜR EDERİZ DİĞERLERİ SİZİ ORNEK ALIR İŞALLAH
EMİN 3 yıl önce
Arkadaşlar birlik olmadan olmuyacak bakızınız 4/C li arkadaşlarımız birlikte hareket ederek haklarını aldılar.Bizlerde birlikte hareket etmeliyiz yeri gelecek sosyal medyada mesaj yağmuru yeri gelecek faks yağmuru birlik olmazsak ses getiremeyiz bugün itibariyle Watsap grubu face grubu oluşturcağım isteyen ekleyebilir Face . https://www.facebook.com/emin.karasahin.1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@