İlçe Milli Eğitim Müdürü tüm ilçe için bu kararı alınca...

Tepkiler de gecikmedi...

İlçe Milli Eğitim Müdürü tüm ilçe için bu kararı alınca...

Eğitim İş Çanakkale Şubesinden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlar kaydedildi:

Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik, Başbakanlığın 07/01/2016 tarihi ve 2016/01 nolu ‘’Cuma Namazı İzni’’ genelgesini gerekçe göstererek Bayramiç ilçesinde ki tüm okul ve kurum müdürlüklerine gönderdiği talimat yazısı ile ‘’ Okullar da görev yapan personel ve velilerimizden müdürlüğümüze gelen talepler doğrultusunda Cuma günleri öğlen arası saatinin Cuma saatine göre ayarlanmasını’’ istemiştir. 

Bayramiç ilçesinde ki tüm milli eğitim personeli, yönetici, öğretmenler ve öğrencilerin tamamı Cuma namazına gitmek istiyormuş gibi yorumlayarak herkesi bu uygulamaya mecbur bırakıp bir skandala imza atmıştır. 2017 yılında Mehmet Etik’in İstanbul Bahçelievler Kocasinan Şehit Samet Kırbaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürüyken de okulun spor salonunu Cuma günleri eğitim-öğretime kapatarak Cuma namazlarını öğrencilerin güvenliğini gerekçe göstererek spor salonun da öğrencilerle birlikte toplu kıldırmış, hatta o dönem basına yansıyan bu konu velilerin tepkisine neden olmuştu. 

Bu uygulama, öğrenciler arasında rahatsızlık yaratmış, Cuma namazına gitmek istemeyen bazı öğrencilerinde ‘’neden gitmiyorsun’’ baskısı oluşturmuş denilerek fişlendiği iddia edilmişti.

2017 yılında İstanbul’da bu uygulamaya imza atan Bayramiç ilçe ilçe milli eğitim müdürü Mehmet ETİK tam 1 yıl sonra, Bayramiç ilçesinde Tüm okul ve kurumları bütün veliler istiyor gibi göstererek, ‘’Cuma Namazı İzni’’ genelgesini yanlış uygulayıp, Çanakkale valiliğinin onayını almadan Bayramiç ilçesinde ki okulların  Cuma günleri mesai saatlerini ve zaman çizelgelerini değiştirilmesi talimatını vermiştir. Pedagojik olarak bir çok sakıncası olan bu uygulamanın ve zorlamanın eğitime bir faydası yoktur. 

Kaldı ki bu uygulama yine personel, yönetici, öğretmenler ve öğrencilerin arasında ayrışmalara ve fişlemelere neden olacaktır. 

2016 yılında yayınlanan Başbakanlığın ‘’ Cuma Namazı İzni ‘’ genelgesi Cuma namazına kendi isteğiyle gitmek isteyen kişilere yöneliktir, gitmek istemeyenleri bağlamıyor. 

Cuma namazına gitmek isteyenlere kolaylık sağlanmasını belirtmektedir.

Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik kamu görevini bu uygulamayla kötü kullanmıştır. 

Onay makamlarına sorma gereği bile duymadan kendi bildiğini okumuş, genelgeyi gerekçe göstererek Bayramiç ilçesinde Cuma günlerini tüm personel, yönetici, öğretmen ve öğrencileri Cuma izni uygulamasına zorunlu mecburiyet olarak dayatmıştır. 

Yetkilerini aşan Mehmet Etik, din ve vicdan hürriyeti ilkesini de çiğnemiştir. 

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak Bayramiç İlçe Milli Eğitim müdürü Mehmet Etik hakkında Çanakkale Valiliğine dilekçe başvurarak, tüm okullara zorunlulukmuş gibi dayatılan uygulamanın sonlandırılmasını, Başbakanlığın genelgesini içeriğine uygun olarak sadece Cuma namazına gitmek isteyenlere göre bir uygulama yapılmasını talep ettik. 

Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Etik hakkında kamu görevini kastı aşarak, onay makamlarının yetkilerini kendi yetkisiymiş gibi kullandığı gerekçeleriyle soruşturma açılması talebini de iletmiş bulunuyoruz. 

Eğitim İş olarak diyoruz ki Bayramiç ilçemizdeki okullar da zorunlu tutulan ‘’ Cuma İzni’’ uygulaması ilgili genelge de belirtildiği gibi düzenlenmez ise Mehmet Etik hakkında savcılığa da suç duyurusunda bulunacağımızı, sendika olarak bu uygulamayı takip edeceğimizi belirtiyoruz.     

KamuGundemi.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
çanakkaleyi çanakkalelilere emanet edin 8 ay önce

çanakkaleyi çanakkalelilere emanet edin