İki ton patlayıcıyla askeri hedef aldılar

Hakkari’de 2 ton patlayıcı yüklü araçla karakolu havaya uçuracaklardı

Haberler 21.09.2015, 21:56
İki ton patlayıcıyla askeri hedef aldılar

İki ton patlayıcıyla askeri hedef aldılar

İki ton patlayıcıyla askeri hedef aldılar
Hakkari’de 2 ton patlayıcı yüklü araçla karakolu havaya uçuracaklardı

Araç bomba gibi patladı

Kente 20 kilometre uzaklıktaki Durankaya beldesindeki jandarma karakoluna saldırı hazırlığı yapan teröristlerin kullandığı 34 BJ 8701 plakalı araç kaçarken ateş açılması sonucu infilak etti. Yolda 5 metrelik çukur oluştu.

Büyük bir facia önlendi

Patlama nedeniyle karakolun, belediye binasının ve bazı evlerin camları kırıldı, bir ahırın çatısı uçtu, imha edilen aracın parçaları yüzlerce metre uzağa dağıldı. Araçta ölen 2 teröristten birinin İran uyruklu olduğu belirtildi. 

 

İki ton patlayıcıyla  askeri hedef aldılar

Hakkari’ye 20 kilometre uzaklıktaki Durankaya beldesindeki jandarma karakoluna saldırı hazırlığı yapan 2 ton bomba yüklü araç, güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu imha edildi. Böylece büyük bir facia önlenmiş oldu. Edinilen bilgiye göre hakkında daha önceden istihbari bilgi alınan ve Hakkari İl Jandarma Komutanlığı ile Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü’nce koordineli olarak takibi yapılan 34 BJ 8701 plakalı aracın Durankaya istikametine geldiği öğrenildi. Bunun üzerine jandarma tarafından yola kapan atıldı. Karakola 300 metre yaklaşan araç tuzağı fark edince geri dönerek kaçmaya çalıştı. Ancak jandarmanın ateş açması sonucu imha edildi. Yaklaşık 2 ton patlayıcıyla yüklü olduğu değerlendirilen aracın infilak etmesi sonucu yolda 3 metre derinliğinde 5 metre genişliğinde bir çukur oluştu. Patlama nedeniyle karakolun, belediye binasının ve bazı evlerin camları kırıldı, bir ahırın çatısı uçtu, imha edilen aracın parçaları yüzlerce metre uzağa dağıldı. Araçta ölen iki hainden birinin İran uyruklu Renhat kod adlı terörist olduğu kaydedildi. Patlama anının güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

4 şüpheli gözaltında

Öte yandan Hakkari’de sokaklarda yolları kapatıp kimlik kontrolü ve eylem yapan, olayları organize eden şüphelilere yönelik polis tarafından operasyon düzenlendi. Operasyonla ilgili valiliğin yazılı açıklaması şöyle: “19 Eylül 2015 günü saat 04.45 sıralarında Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerimizce ilimiz merkezinde muhtelif yerlerde tanınmamak amacıyla yüzlerini maskeleyerek barikat kuran, ateş yakarak yolu trafiğe kapatan, kimlik kontrolü yapan, kamu kurum ve kuruluşlarına ait bina ve araçları yakan, güvenlik güçlerine ve araçlarına yönelik silahlı, el yapımı patlayıcılı, molotoflu, havai fişekli ve taşlı saldırı eylemlerine katılan, olayları organize ettikleri tespit edilen G.Y., M.A., S.Ö. ve F.T. yapılan operasyon sonucu yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda 2 el telsizi, 1 kuru sıkı tabanca ve dijital malzemeler ele geçirildi. Konuyla ilgili adli tahkikat devam eriyor.”

 

 

 

 

 

 

YENİÇAĞ GAZETESİ

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@