Hilafet toplantısına Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş'ten suç duyurusu

Ankara'da, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Atatürk Spor Salonu’nda "Hizb-ut Tahrir" örgütünün düzenlediği Uluslararası Hilafet Konferansına Birleşik Kamu-iş suç duyurusu yağdı. Suç Duyurusuna Birleşik Kamu-iş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, MYK üyesi Semra Pektopal, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Eğitim İş MYK üyeleri Önder Yılmaz, Hikmet Pala, Dilek Yurdugül ve çok sayıda üye katıldı.

Haberler 10.03.2016, 22:37 10.03.2016, 22:48
Hilafet toplantısına Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş'ten suç duyurusu
Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş Sendikası, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve “Laikliğe Çağrı Birlikteliği” adında bir grup da toplantıyı düzenleyenler hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağılama”, “Atatürk’e hakaret” ve “terör” suçlarının işlendiği, “konferansın yapılmasına izin verdikleri, gerekçesiyle de İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara Valisi, Ankara Emniyet Müdürü, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer ilgililer hakkında görevi kötüye kullanma suçlarından suç duyurusunda bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da, Anayasa’nın ihlal edildiğini belirterek, toplantıyı Meclis gündemine taşıdı. Sarıhan, İçişleri Bakanı Ala tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Ankara Başsavcılığı’nın da toplantıyla ilgili re’sen soruşturma açtığı da öğrenildi.

RESEN SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı terör suçlarına da bakan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosunun, Sözcü’nün manşetinden duyurduğu haberle Türkiye gündemine oturan hilafet toplantısı ile ilgili re’sen soruşturma başlattı.
CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan da suç duyurusu dilekçesinde, toplantının Cumhuriyet’in yıkılmasına hazırlık toplantısı olduğu belirtilerek, Atatürk’e hakaret edildiğini vurguladı.

“Laikliğe Çağrı Birlikteliği” üyesi grubun suç duyurusunda ise,”Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağılama” ve “Atatürk’e hakaret” suçlarının işlendiği, bu nedenle, “konunun, terör suçları kapsamında da soruşturulması gerektiği” yetkililerin de, toplantının yapılmasına izin vererek, görevi kötüye kullandıkları öne sürüldü.

Grup adına Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Ankara’da, 3 devrim yasasının yıl dönümünde hilafet toplantısı yaparak, hilafet ilan edenler, Türkiye Cumhuriyeti’ni alenen aşağılayanlar ve Atatürk’e hakaret edenler hakkında işlem yapılmalı” dedi.

Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikaların içerisinde yer aldığı Laikliğe Çağrı Birlikteliği üyeleri, Ankara'da düzenlenen "Uluslararası Hilafet Konferansı"nda, "Türkiye Cumhuriyeti Devletini aşağılama", "Atatürk'e hakaret" ve "terör" suçlarının işlendiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, MYK üyesi Semra Pektopal ile sendika genel başkanları ve myk üyelerinin de içinde bulunduğu Laikliğe Çağrı Birlikteliği, Hizb-ut Tahrir Yöneticiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Ankara Adliyesi önünde Laikliğe Çağrı Birlikteliği grubu adına basın açıklaması yapan Avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, "Ankara'da, 3 devrim yasasının yıl dönümünde hilafet toplantısı yaparak, hilafet ilan edenler, Türkiye Cumhuriyeti'ni alenen aşağılayanlar ve Atatürk'e hakaret edenler hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Hilafet toplantısına Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş'ten suç duyurusu
Hilafet toplantısına Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş'ten suç duyurusu
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@