Hamasi Nutuklara Karnımız Tok

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada sorunlara değinerek iktidarın samimi olmadığını öne sürdü.

Haberler 23.11.2015, 20:15
Hamasi Nutuklara Karnımız Tok

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada sorunlara değinerek iktidarın samimi olmadığını öne sürdü. Açıklamada, “Bir taraftan hamasi nutuklar atacaksınız, diğer taraftan da çıkıp 657 Devlet Memurları Kanunu değiştireceğinizi söyleyip öğretmenlerin mesleki devlet güvencesini ortadan kaldırmaya çalışacaksınız… Samimi değilsiniz” denildi.

Sorunların temeli ekonomik ve yönetimsel anlayışlardır

Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu açıklamasında, “ 24 Kasım öğretmenler gününü, öğretmenler olarak büyük bir coşku ile öğretmenlere verilen değeri ve öğretmenlik mesleğinin onuru ve kutsal cazibesini yaşatmak adına kutlamak isterdik.. Ama maalesef öğretmenler ağır hayat şartları ile ekonomik zorluklarla boğuşmaktan mesleğini yapamaz hale gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığının siyasi kaygılarla, plansızca ve partizanca yönetilmeye çalışılması sonucu öğretmenler ötekileştirilerek küçük hesapların malzemesine dönüştürülmüştür.. Yine maalesef AKP iktidarları öğretmenlere gereken değeri verememiştir.. Sadece belli başlı branşlardaki kendi yandaşı olabilecek öğretmenlere kadro ayrıcalığı tanıyarak öğretmenler arasında sürekli kayırmacı bir tutum sergilemiştir. Eğitim İş Genel Merkezi’nin 24 Kasım 2015 Öğretmenler günü için yaptığı ankette öğretmenlerin içler acısı durumu ortaya çıkmıştır. Sorunların temeli ekonomik ve yönetimsel anlayışlardır” denildi.

Samimi değilsiniz

Öğretmenlerin ekonomik sorunlarına da değinilen Eğitim İş açıklamasında “ Öğretmenler mutsuz, öğretmenler geçinemiyor, öğretmenlerin psikolojisi bozuk, öğretmenler düşük motivasyonla işini yapmaya çalışıyorlar. Yine 2015 yılında yapılmış olan bir araştırmada Türkiye’de toplumun yüzde 86’sı en çok öğretmenlerin güvenilir olduğunu ortaya çıkarmıştır… Bu gerçeklikler ortada duruyorken 24 Kasım Öğretmenler Gününü, öğretmenler odalarında sadece ikramlarla kutlamak yüzeysel bakış açısının öğretmenlere verdiği değerin göstergesidir. Devletin en üst düzey yetkililerinden, en alt kademedeki yetkilisine kadar öğretmenler günü nedeniyle bir sürü hamasi nutuklar atarak öğretmenlerin sorunlarıyla ilgili gerçekleri saklamaya çalışacaklardır. Ama unutulmamalıdır ki gerçekler çıplaktır örtülemez…Sadece sınavlardaki alınacak bir başarıya endekslenmiş rekabetçi anlayışla öğretmenlerin ve mesleğin sorunlarını atlayarak çözemezsiniz… Eğitim İş olarak diyoruz ki bu hamasi nutuklara karnımız tok bizim… Samimi değilsiniz… Bir taraftan hamasi nutuklar atacaksınız, diğer taraftan da çıkıp 657 Devlet Memurları Kanunu değiştireceğinizi söyleyip öğretmenlerin mesleki devlet güvencesini ortadan kaldırmaya çalışacaksınız… Samimi değilsiniz..Öğretmenlerin yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkûm edip, ağır hayat koşullarında yaşamaya mecbur bırakacaksınız… Samimi değilsiniz”görüşlerine yer verildi.

Öğretmenler insanca yaşamak istiyor

Ortak mücadele çağrısı yapılan Eğitim İş açıklamasında şöyle denildi: “Sorunlar sarmalına dönüşmüş olan öğretmenlik mesleğinin itibarını ne kadar düşürmeye çalışsanız da bunu başaramayacaksınız. Hamasi nutuklar atanlar, Eğitim İş olarak sizlerin samimiyetine güvenmiyoruz… Avucunuzu yalarsınız… Eğitim İş mesleğin onuruna sahip çıkacak olan cumhuriyetin Öğretmenleri ’ne güveniyor… Sorunlarına karşı, tehlikelerine karşı mücadeleci ve örgütlü davranarak tüm bu saldırıları boşa çıkarıp kazanacağız…Eğitim İş, öğretmenleri ve kazanılmış haklarını bu piyasacı, gerici iktidarlara ve sermayeye yedirmez…Öğretmenlerin el açıp yalvarmadığını, öğretmenlerin ders verdiğini öğrenmiş bir mücadele geleneğinden geliyoruz…Öyle bir ders ki, öğretmenleri küçümseyen, hakir gören, değersiz kılan zihniyet ve yönetimlere karşı aydınlanmacı bir hayat dersiyle karşılık verecektir..Öğretmenler insanca yaşamak istiyor…Bunun içinde geçinebilecekleri bir ücret istiyor, öğretmenler 3600 ek göstergeyle emekli olmak istiyor. Öğretmenler mutlu ve huzurlu bir şekilde mesleğini yapmak istiyor. Atatürk’ün dediği gibi öğretmenler “fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek” için mesleğine saygı ve değer verilmesini istiyor…Eğitim İş olarak tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günün kutlar. Mesleğimizin onuru ve sorunları için ortak mücadele çağrısıyla tüm öğretmenlerimize başarılar diliyoruz….”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@