Görevden alınan okul müdürleri derhal....

Eğitim-iş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, Şube Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada görevden alınan okul müdürlerinin derhal görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Görevden alınan okul müdürleri derhal....

Eğitim-iş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener, Şube Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada görevden alınan okul müdürlerinin derhal görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyledi. Şener açıklamasında şunları kaydetti:

Görevden Alınan Okul Müdürlerimiz Derhal Görevine İade Edilmelidir

Milli Eğitim Temel Kanun ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanunun 25. Maddesi 652 sayılı KHK’ ya eklenen Geçici 10. Maddesinde yapılan değişiklik ile görevlerine son verilen, görev süresinin uzatılması için ilgili Yönetmeliğin Müdürlük görev süresinin uzatılması başlıklı 15. Ve devamı maddeleri uyarınca hukuka aykırı olarak yapılan değerlendirme sonucunda düşük puan bahsiyle görev süreleri uzatılmayan 21 Okul Müdürümüzle ilgili açmış olduğumuz davalar sonucunda idarenin bahsi geçen hukuksuz işlemleri hakkında iptal kararları alınmıştır.

Yerel Mahkemelerce verilen iptal kararları ve yine bu doğrultuda haklılığımızı ortaya koyan İdari Dava Daireleri Kurulu kararları, İlgili idarelerce ‘’Fiili İmkansızlık’’ ve ‘’Hukuki İmkansızlık’’ gerekçeleriyle hiçe sayılarak üyelerimizin müdürlük görevlerine iadeleri valilikçe gerçekleştirilmemiştir. Mahkeme kararları doğrultusunda üyelerimizin müdürlük görevlerine bir an önce iade edilmesi gerektiğini, yaptığımız başvurularla defalarca belirtmemize karşın olumlu bir sonuç elde edilememiş; valilikçe zincirleme hukuksuzluklara imza atılmıştır.

Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünce yayınlanan 11.01.2016 tarihli görüş yazıda ‘’Mahkeme kararlarının uygulanması yönünde fiili ve hukuki imkansızlıktan bahsedilemeyeceğini ve alınan iptal kararlarının geriye yürüyerek etki yaratacağını, idari işlemin tesis edildiği tarihten itibaren ortadan kaldırarak idari işlemden önceki hukuki durumun geri gelmesini sağladığı’’ yönünde bizim de defalarca izah ettiğimiz şekilde görüş bildirilmiştir. Öyle ki Danıştay'ın içtihatlarına göre de iptal kararları; dava konusu işlemi hiç tesis edilmemiş kılan ve önceki hukuki durumun geri gelmesini sağlayan kararlardır.

Gerek yerel mahkemelerce müdürlerimiz hakkında aldığımız iptal kararları, gerekse İdari Dava Daireleri Kurulu nun ilgili sayılı kararı ve Bakanlık İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Hukuk Müşavirliğinin mahkeme kararlarının uygulanması yönünde bildirdiği görüş yazısı değerlendirildiğinde, valiliklerin müdürlerimizi görevlerine iade etmemesinin hukuksuz olduğu aşikardır.

Danıştay içtihatlarınca da kamu görevlilerinin haklı beklentilerinin zedelenmemesi gerekliliği her fırsatta vurgulanmış olup; İlgili kararlar doğrultusunda üye müdürlerimizin derhal göreve iade edilmeleri Hukuk Güvenliği İlkesi gereği elzemdir. Bu doğrultuda işlem yapılmadığı takdirde Cumhuriyet Başsavcılığına şuç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Kaynak: KamuGundemi.com

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.