Genel Sağlık-iş'ten Önemli Açıklama

Sendikamızın 21.09.2014 tarihinde yapılan olağan genel kurulundan sonra, seçilen yönetim kurulu üyeleri arasında zaman zaman fikir ayrılıkları yaşanmıştır. Ancak bu fikir ayrılıkları kişiselleştirilmeyip y

Genel Sağlık-iş'ten Önemli Açıklama

Sendikamızın 21.09.2014 tarihinde yapılan olağan genel kurulundan sonra, seçilen yönetim kurulu üyeleri arasında zaman zaman fikir ayrılıkları yaşanmıştır. Ancak bu fikir ayrılıkları kişiselleştirilmeyip yapılması gereken işlerin nasıl yapılması gerektiğiyle sınırlı tutulmaya çalışılmıştır.

Buna rağmen 21.03.2015 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında, yönetim kurulu üyelerinden F. Ali Gül, Mehmet Özdemir, İbrahim Duran ve Nurşen Aslan’ın önerisi ve ısrarıyla sendikamızın olağanüstü genel kurulunun çoğunluklu olarak 11,12 Nisan 2015, çoğunluk aranmaksızın 18,19 Nisan 2015 tarihlerinde toplanmasına karar verilmiştir. Ancak bu tarihlerde genel kurul yapılmasını isteyen yönetim kurulu üyeleri bütün çağrılara rağmen devamında yapılması gereken yönetim kurulu toplantılarına katılmayarak genel kurul ilanına engel olmuşlardır.

Bilindiği üzere mevzuat gereği genel kurul toplantıları, genel kurul kararından itibaren en çok 60 gün içinde yapılmak zorunda ve yine en fazla bir defa ertelenebilmektedir. Aksi takdirde sendika yönetiminin kayyuma devredilmesi söz konusu olacaktır. Bu hususa ilişkin sendikamız hukuk müşavirinden de aynı doğrultuda mütalaa alınmıştır.

Neticede Genel Başkan’ın defalarca yaptığı toplantı çağrılarına rağmen nihayetinde yönetim kurulumuz 20.04.2015 tarihinde Genel Başkan Zekiye Bacaksız başkanlığında üyeler Sezai Yeniay, Nermin Maden, İbrahim Duran’nın katılımıyla toplantı yeter sayısına ulaşarak sendikamızın olağanüstü genel kurulunun çoğunluklu olarak 16 Mayıs 2015, çoğunluk aranmaksızın ise 17 Mayıs 2015 tarihlerinde toplanmasına karar vermiştir.

Bu karar gereği genel kurulun yapılacağı uygun bir salon kiralanmış, sendikamız internet sitesinden genel kurul ilanı yapılmış ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu başta olmak üzere ilgili mercilere de gerekli bildirimler yapılmıştır.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu başvuru dosyamızı incelemiş, herhangi bir eksiklik olmadığından genel kurula katılacak üye listesinin 09-10-11 Mayıs 2015 tarihlerinde sendika merkezinde ilan edilmesine karar vermiştir.

Hal böyle iken 02.05.2015 tarihinde “Kamu Gündemi” isimli internet sitesinde “Genel Sağlık-İş’te Görev Dağılımı” başlıklı bir haber paylaşılmıştır.

Habere göre; “Genel Sağlık İş Sendikası Genel Merkezi 25 Nisan 2015 tarihinde Genel Sağlık İş Genel Merkezi’nde haftalık olağan toplantısı için bir araya gelen yönetim kurulu görev dağılımını yeniden düzenlemiştir.”

Mevzuat ve demokratik geleneklerimize göre bir sendikanın yönetim kurulu Genel Başkan’ın başkanlığında toplanabilir. Genel başkan dışında bir yönetim kurulu üyesinin başkanlığında toplanabilmesi için genel başkan’ın toplantıya katılamayacağına dair mazeret bildirmesi gerekir. Sendikamızın yönetim kurulu toplantısı 20.04.2015 tarihinde tüm yönetim kurulu üyelerine mail ve telefon yoluyla bildirilerek genel başkan’ın başkanlığında yapılmış ve yukarıda ifade edildiği üzere bu toplantıda olağanüstü genel kurula ilişkin karar alınmıştır.

Hal böyle iken yukarıda anılan haberden anlaşıldığına göre, bu çağrıya uymayarak toplantıya gelmeyen ve bizzat kendi istedikleri genel kurula ilişkin karar almaktan kaçan kişiler 25.04.2015 tarihinde korsan olarak toplanmışlar ve sözde yönetim kurulunda görev değişikliği yapmışlardır.

Tüm üyelerimiz ve kamuoyu bilmelidir ki; Sendikamız “yönetim kurulu” olarak böyle bir toplantı yapılmamış, karar defterine böyle bir karar yazılmamıştır. Yönetim kurulunun toplanma ve karar alma usullerine aykırı böylesi bir girişim olsa olsa komikliktir.

Ancak, olay her ne kadar komik olsa da, yürürlükte bulunan mevzuata göre genel kurula birkaç gün kala kişinin kendisini usule aykırı şekilde genel başkan ilan etmesi ve yürümekte olan genel kurul sürecini sekteye uğratma çabası suç teşkil etmektedir.

Sendikamızın 16 Mayıs 2015 tarihinde, çoğunluk sağlanamazsa 17 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak olağanüstü genel kurulunda üyelerimizin yeni ve sağlıklı işleyecek bir yönetim kurulu oluşturacağından kuşku duymuyorum. İlgili kişilerinde gerek mevzuata gerekse demokrasi kültürümüze aykırı davranışlar yerine iddialarını genel kurulda göstermeleri yerinde olacaktır.

Buna rağmen, Genel Sağlık-İş Sendikamızın ve sendikal haklar mücadelemizin zararına olacak tutum ve davranışlar hakkında ilgili merciler nezdinde gerekli girişimlerin yapılacağından da kimsenin kuşku duymaması gerekir.

ÜYELERİMİZİN VE KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNULUR.

 

Zekiye BACAKSIZ

Genel Sağlık-İş Genel BaşkanıAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.