Genel Sağlık İş: Türk Ulusunun Yaratılışına En Uygun Olan Yönetim Cumhuriyet’tir.

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Zekiye BACAKSIZ'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı...

Sendika 28.10.2017, 23:08
Genel Sağlık İş: Türk Ulusunun Yaratılışına En Uygun Olan Yönetim Cumhuriyet’tir.

94 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Atatürk ve devrim arkadaşları; emperyalist işgale karşı kurtuluş mücadelesi vererek, ilelebet payidar kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Ulus egemenliğini temel alan Cumhuriyet rejimi, aklın ve bilimin üstünlüğüne dayalı bir yaşam biçimini öngörmektedir. Ancak bugün, çağdaş temeller üzerine kurulan Cumhuriyetin anlam ve önemini kavrayamamış, saltanat heveslisi zihniyet eliyle Cumhuriyetimiz yok edilmeye çalışılmaktadır.

Demokratik hak ve özgürlükler her gün bir yenisi çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle yok edilmektedir.  Öğretim Birliği Yasası ile başlayan bilimsel ve çağdaş eğitim süreci bugün tersine işletilmekte, eğitim kurumlarımız laik eğitim veren kurumlar olma özelliğinden uzaklaştırılmaktadır. Türk kadınını güçlendiren Türk Medeni Kanunu yok sayılarak, müftülüklere nikâh kıyma yetkisi verilerek gericiliğin önü adım adım açılmaktadır. Ulusal, kamusal, halkçı sağlık politikaları terk edilerek, sağlık hizmetleri ticarileştirilmektedir. Devletçilik ilkesinden uzaklaşılarak, ülke yabancı sermayeye teslim edilmektedir. “Vatan toprağı bir bütündür parçalanmaz” şiarı bir kenara bırakılarak, ege adalarının işgaline sessiz kalınmaktadır. “Yurtta sulh cihanda sulh” ilkesi terk edilerek, ülke Ortadoğu bataklığına sürüklenmektedir. Yaşanan tüm bu olumsuz gelişmeler göstermektedir ki, Cumhuriyet kazanımlarına her zamankinden daha fazla sahip çıkmamız gerekmektedir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet, yarınlarımızın güvencesidir. Böylesi karanlık bir dönemde Cumhuriyetimizi korumak ve gelecek nesillere aktarmak her Cumhuriyet yurttaşının görevidir. Ebedi Önderimiz Atatürk’ün “Cumhuriyet; fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister” sözü ışığında bugün her zamankinden daha güçlü bir şekilde cumhuriyet değerleri etrafında kenetlenme günüdür. Ulusumuz, sahip olduğu tarihi tecrübe ile bu karanlık oyunlara, Cumhuriyet rejimi dışındaki yönelimlere asla izin vermeyecektir.

Atatürk’ün “Çağdaş bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.” sözleri Cumhuriyet'in temel amacını en iyi şekilde anlatmaktadır. Genel Sağlık-İş olarak kararlılıkla sürdürdüğümüz “insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşulları” mücadelemizin temel dayanağı da Cumhuriyet rejiminin ta kendisidir. 

Genel Sağlık-İş; Cumhuriyet'in kazanımlarını korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için tüm çabayı gösterecektir.  Bu anlayış ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizin kurucusu Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyor, Ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.

Yaşasın Halk İradesi

Yaşasın Cumhuriyet

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!

                                                                         

                                                                         Zekiye Bacaksız

                                                                Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@