Fransız sendikacılardan Oyak Renault işçilerine destek

FRANSA’daki Renault fabrikalarında faaliyet gösteren CGT Sendikası Başkanı Fabien Gache, Bursa’daki Oyak Renault Fabrikası'nda işten çıkarılan işçilere destek vermek için Bursa’ya geldi.

Haberler 03.05.2016, 16:23
Fransız sendikacılardan Oyak Renault işçilerine destek
FRANSA’daki Renault fabrikalarında faaliyet gösteren CGT Sendikası Başkanı Fabien Gache, Bursa’daki Oyak Renault Fabrikası'nda işten çıkarılan işçilere destek vermek için Bursa’ya geldi. Fabien Gache, işten atılan çalışanların geri alınmaması halinde Küresel Çerçeve Anlaşması'nı ihlal ettiği gerekçesiyle Renault Grubu aleyhine bir dava açacaklarını söyledi.

Merkez Nilüfer İlçesi'ndeki Birleşik Metal İş Sendikası’nı ziyaret eden CGT Sendikası Başkanı Fabien Gache, 5 Mayıs 2015’te Bursa’daki Renault fabrikasında çalışanların ücret artış istemi sebebiyle başlattıkları eyleme katılan işçilerin çıkarılmasına tepki gösterdi.

Bursa’da yaşanan gelişmelerin Fransa’daki Renault yönetimine bildirdiklerini söyleyen Fabien Gache, Fransa genel merkez yönetiminin hiç bir işçinin sendikalaşma nedeniyle işten çıkarılmadığını, işçilerin sendikalarını istedikleri gibi seçmekte özgür olduğunu belirtti.

Oyak Renault'daki işçilerin açık ara çoğunluğunun Birleşik Metal İş Sendikası üyesi olduğunu hatırlatan Fabien Gache, "Türkiye’deki yasal mevzuat gereği, yeni bir toplu iş sözleşmesinin 2017 yılında yetki döneminde ele alınabilecek. İşten atılan işçiler konusunda bir gelişme olmazsa, Küresel Çerçeve Anlaşmasını ihlal ettiğini belirterek Fransa’da Renault Grubu aleyhine bir dava açmak da dahil çeşitli yolları deneyeceğiz. CGT sendikası olarak Oyak Renault'daki gelişmeleri, Fransa'daki Renault işçilerine düzenli olarak aktardık. 2017’de yasal süreç tamamlanana kadar da Bursa Oyak Renault işçilerinin yanında olacağız" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@