Engelli Kadrolarının Yüzde 35'i Boş

Türk Sağlık Engelli Kadrolarının Yüzde 35\'i Boş

Haberler 02.12.2015, 14:31
Engelli Kadrolarının Yüzde 35'i Boş

ANKARA (ANKA) -Türk Sağlık-Sen tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kamudaki engelli kadroların yüzde 35’i boş durumda. 

Türk Sağlık-Sen tarafından, Engelliler Günü sebebiyle yapılan araştırmaya göre Kasım 2015 itibariyle toplam engelli memur kadro sayısı 63 bin 207. Kamuda 9 bin 170’i kadın, 31 bin 486’sı erkek olmak üzere toplam 40 bin 656 engelli personel görev yapıyor. 22 bin 551 kadro ise boş durumda. Kamuda engellilere ayrılan kadro oranı ise yüzde 3. Yapılan araştırma engelli kadroların yüzde 35’inin boş kaldığını gösteriyor. 

-MEB’DE KADROLARIN YÜZDE 51’İ BOŞ-

Araştırma  engelli istihdamında geride kalan kurumları da ortaya koydu. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın toplam 28 bin 990 engelli memur kadrosu bulunuyor ancak sadece 14 bin 8 engelli memur istihdam ediliyor. MEB’in engelli kadrolarının yüzde 51’i boş bulunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 2 bin 86, Adalet Bakanlığı'nda da bin 363 boş kadro görünüyor. 

Araştırmaya göre kurumlara ayrılan engelli memur kadrosundan fazla engelliyi istihdam eden kurumlar da mevcut. Bunlar 42 fazla çalışanıyla Ankara Üniversitesi ve 32 fazla çalışanıyla İçişleri Bakanlığı olarak açıklandı.

-EN ÇOK ENGELLİ MEMUR ANKARA’DA GÖREV YAPIYOR-

Türk Sağlık-Sen'den araştırmaya ilişkin yapılan açıklamada, Ankara’da bin 157’si kadın, 3 bin 91’i erkek olmak üzere toplam 4 bin 248 engelli memurun görev yaptığı kaydedildi. Ankara’yı 3 bin 245 engelli memurla İstanbul ve bin 863 engelli memurla İzmir’in takip etti. En az engelli memurun görev yaptığı il 132 memur ile Bayburt oldu.  Bayburt’u sırasıyla 142 memurla Hakkâri ve 148 memurla Ardahan izledi.

Kamuda daha fazla engelli istihdamının sağlanması gerektiğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci şunları kaydetti:

"Son yıllarda kamuda engelli istihdamı artış gösterse de kadroların hala yüzde 35’inin boş olması kamuya yakışmamaktadır. Devletimiz bu konuda yükümlülüğünü yerine getirmeli hatta daha fazlasın yapmalıdır. Ayrıca Kamu kurumları fiziki düzenlemelerinde engelli çalışanları rahat ettirecek düzenlemeler yapılmalıdır. Bu tür düzenlemeler onların haklarını teslim etmek adına bir zarurettir Temennilerimizin gerçekleşmesi dileğiyle tüm engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyorum." (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@