Engelleri Kaldıralım,Onlara Haklarını Verelim…

Bu hafta engelliler haftası. Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu

Haberler 11.05.2015, 18:00
Engelleri Kaldıralım,Onlara Haklarını Verelim…

Bu hafta engelliler haftası. Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu, haftanın değerlendirilmesi için, haftanın her bir gününde ayrı ayrı engelli türlerine bağlı olarak, program uygulanmasına karar vermiştir. 10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı, 11 Mayıs Görmeyenler günü, 12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü, 13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü, 14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler günü, 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü, 16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.

Haftanın önemine binaen, her bir günde yapılan programlar umarız amacına ulaşır. Mevcut durum ve uygulamalar açısından haftayı incelemek istiyoruz.

Onlar bizimle yaşıyor ve hayatın içindeler. İstedikleri ayrıcalık değil. Hayatlarını devam ettirebilmeleri için haklarını istiyorlar. Türkiye’de nüfusa oranladığımızda yaklaşık yüzde 12 engelli vatandaş bulunuyor. Bu sayı 8,5 milyon demek. Derecelerine, sağlık raporu ile belgelendirenlere göre veya hala ulaşılamayanları düşündüğümüzde engelli vatandaşlar için yapılması gereken çok şey var. Ve bu konuda çabalar azalmadan artmalı. Çünkü engelli sayısı yıllar itibariyle; yanlış düşünülen kanaate göre yazalım; 3 milyona veya 1 milyona düşecek bir istatistik değil !!!

 

Türkiye’de yasa gereği, işverenlerin işçi olarak çalışacak engelli vatandaşlarımızı, çalışan orana göre yüzde 6 istihdam etmeleri gerekir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, kurum ve kuruluşlar çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Kamu kurumlarında bu oranlar göz önünde bulundurulmaya çalışılsa da, özel sektör bu konuya dikkat etmemektedir.

Durumları itibariyle engelli vatandaşlarımıza hakları olan kolaylıklar sağlanırsa, bugün birçok sektörde veya önemli yerde ülke gelişimine katkıda bulunabileceklerdir. 
Mevcut duruma dönersek, işçi, memur, öğretmen olarak istihdam edilen, kendilerine sağlanan haklar ölçüsünde bir meslek sahibi olan engelli vatandaşlarımızın, işe başlamaları ile sorun bitiyor mu? 

Sorumuza cevap olarak, işyerlerimiz olan okullarda, kamu kurumlarında, engelli öğrenci veya memurlarımızdan dinlediğimiz, gözlemlediğimiz sorunları sıralayacağız.

Okullarımızda çocuklar için eğitim imkanı sunulsa dahi, özel eğitim sınıflarının donatımında büyük eksiklikler bulunmaktadır. İhtiyaca cevap verecek sınıf ortamlarının dizaynı yapılmamakta, çağdaş ölçülerde bir düzen kurulamamaktadır. Birçok okulda engelli rampası ve asansör konusunda eksiği vardır. Asansör bulunsa dahi, bu asansörlerin maddi kaynak yoksunluğundan çalıştırılamadığı veya çalışsa da okul müdürleri tarafından kilitli tutulduğu, protokol amaçlı kullanıldığı tarafımıza bildirilen şikayetler arasındadır. 

Özel eğitim sınıflarında ders vermesi gereken branşı özel eğitim öğretmenliği olan öğretmen sayısı çok azdır. Alan değiştirme ve kurslarla bu açığın kapanması imkansızdır. Bütün okullarda özel eğitim sınıfı açılması istenirken, branş öğretmeni olarak yeterli destek verilmemektedir.

Engel durumuna göre, sağlık koşullarına uygun olarak düzenlenmesi gereken koşulların çok uzağındayız. Bu durumun ülkemizde, bir kültür, empati, anlayabilme çabasından uzak olduğunu belirtelim. Engelli vatandaşlarımızın durumuna göre planlamalar sınırlı olarak yapılmaktadır ve sınırlı olarak hayata geçirilmektedir. 

Ülkemizde birçok engelli öğrencimiz engel durumuna göre oluşturulmamış koşullar yüzünden, eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmaktadır. Engel durumuna göre zorlu koşullardan geçerek okulunu bitirebilen ve hayata atılmak isteyen birçok gencimiz, yetişkin vatandaşımız, aslında düzeltilebilecek ancak düzeltilmeyen koşullar yüzünden çalışamamaktadırlar.

Sendika olarak her zaman destek verdiğimiz, engelli öğretmen adaylarının tümünün atanması zorlu süreçlerden geçmiştir. 
İşçi ve memurların yasadan kaynaklanan haklarını kullanmalarında işveren veya yöneticinin kusurları bulunmaktadır. Yasaya göre iklim koşulları, çevre şartlarına uygun olarak planlanması gereken çalışma şartlarının bir hak olarak engelli çalışana bildirmede ve uygulamada sorunlar bulunmaktadır. 

Yine engelli rampasının olmaması, asansörlerin çalıştırılmaması, sağlık koşullarına uygun tedbirlerin alınmaması engelli çalışanların karşılaştığı en büyük sorunlardır. 

Yöneticiler, engelli vatandaşlarımıza yapacakları kolaylıklarla bir ihsanda bulunmayacak, bir hakkı teslim edeceklerdir, bunu bilmelidirler…

Empati kurmalıyız, anlamalıyız. 
Daha iyi koşulların oluşturulması her zaman mümkün. 
Biz yeter ki bir çaba içinde olalım.
Engelleri kaldıralım.
Bu onların hakkı… 

ANADOLU EĞİTİM SENDİKASI

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@