EKSEN\'den Psikolojik Şiddet Basın Açıklaması

EKSEN Eğitim Sen, Öğretmenlere Amirleri tarafından uygulanan psikolojik şiddete dikkat çekmek için bir basın açıklaması yaptı.

Haberler 13.12.2015, 15:53
EKSEN\'den Psikolojik Şiddet Basın Açıklaması

Gölbaşı Şehit Sebahattin Koçak Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi Önünde yapılan açıklamada Genel Başkan İsmail YILDIZ şunları ifade etti:

"Değerli Basın Mensupları

Ülkemizde öğretmene şiddet olayları sıkça gündeme gelmektedir. Basında yer alan şiddet olayları veli ya da öğrencilerin öğretmenlere saldırması şeklinde olan olaylardır. Ancak amirlerin öğretmenlere uyguladıkları baskı ve yıldırma politikası şeklinde gerçekleşen psikolojik şiddet basında yeterince yer almamaktadır.

Türkiye’de amirlerinden şiddet gören öğretmen sayısı veliler tarafından şiddete uğrayan öğretmen sayısından çok fazladır. Ne yazık ki, sendikalı olsun ya da olmasın öğretmenlerimiz bu konuda yeteri kadar şikayetçi olamamaktadırlar. Çünkü idareci baskısından şikayetçi olan öğretmenler de en iyi ihtimalle “tedbir vs. gibi nedenlerle” bulundukları okuldan başka bir okula “görevlendirilmektedirler”. Bu nedenle öğretmenlerimiz şikayetçi olmak yerine mutsuz bir şekilde çalışmaya razı olmaktadırlar.

Unutulmasın ki mutsuz öğretmen mutsuz bir öğretim süreci demektir.

Mesleğe aşkla şevkle başlayan öğretmen arkadaşlarımız daha birkaç yıl geçmeden mutsuz oluyor, okula gelirken ayakları geriye doğru gidiyorsa diğer bütün nedenlerin yanında idareci baskısının da etkileri unutulmamalıdır.

En hafifi “ders programını kötü yaparım” olan idareci baskısı zaman zaman sonucu ne olursa soruşturma açmaya kadar gitmektedir. Bazen öğretmenin derste söylediği basit bir cümle Anayasa’nın herhangi bir maddesi ile ilişkilendirilerek “Anayasayı ihlal soruşturmasına kadar” dönüştürülebilmektedir.
Bu baskılar genellikle iktidarın memurlar üzerindeki fişleme unsuru olan sendika maarifetiyle yapılmaktadır.

Bugün önünde bulunduğumuz okulda da farklı sendikalardan olan arkadaşlarımız soruşturmalar geçirmiştir. Ne yazık ki bazıları da okuldan uzaklaştırılmışlardır. Şu anda da Genel Mali Sekreterimiz Ramazan KAĞNICI, bir eğitim-kültür vakfında seminer verdiği için soruşturma geçirmektedir.

Düne kadar bu okula bir partinin seçim otobüslerinin girmesine izin vererek okulu o partinin seçim bürosu haline getirenler bugün Genel Mali Sekreterimiz Ramazan KAĞNICI’nın siyasi bağlantıları olduğunu ima ederek veli ve öğrencileri kışkırtmaya çalışmışlardır. Genel Mali Sekreterimiz Ramazan KAĞNICI’nın ifadesi alınmadan öğrencilerin ifadeleri alınmaya başlanmıştır. İşi eğitim olan bir sendikanın genel merkez yönetiminde olan birinin bir eğitim vakfında seminer vermesinden daha doğal ne olabilir? Ayrıca Ramazan KAĞNICI sadece bir vakıfta değil başka vakıf ve derneklerde de seminerler vermiş ve bu seminerlere hem öğrencileri hem de velileri de katılmıştır. İçeriği suç teşkil etmediği bilindiği halde bu seminerler nedeniyle açılan soruşturmanın tek nedeni okul idarecilerinin bitmek tükenmeyen kin ve nefretleridir. Bunun farkındayız.

Ne yazık ki ülkemizin güzide eğitim kurumları olan, milletimizin de hakkıyla teveccüh ettikleri İmam Hatip Okulları bir siyasi partinin arka bahçesi haline getirilmek istenilmektedir. Bu nedenle İmam Hatip Liselerinde idarecilerin haksız uygulamalarına ve baskılarına gösterilen tepkiler de amacından saptırılıp sanki doğrudan o partiye karşı yapılmış tepkilermiş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

Son tahlilde politikanın maşalığını yapmaya çalışan ve bu uğurda öğretmenlere psikolojik şiddet uygulayan bütün amirleri uyarıyoruz “ağaca güvenmeyin çürür, insana güvenmeyin ölür” Politikaya hiç güvenmeyin, gün gelir politika sizi de vurur.

Mehmet Akif’in sözleriyle Ramazan KAĞNICI başkanımızı selamlayarak açıklamamızı sonlandırıyorum:
Allah’a güven…
Say’e sarıl hikmete ram ol
Yol varsa budur…
Bilmiyorum başka çıkar yol…

Hepinize teşekkür ediyorum."

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@