Eğitimde erozyon ciddi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, üyesi olduğu Eğitim İş Sendikası'nı ziyaretinde azınlıkla ülkeyi yöneten iktidarın yaptığı tüm atamaların hukuksuz olduğunu söyledi.

Haberler 05.08.2015, 13:09
Eğitimde erozyon ciddi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI

Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ziyaretlerine Eğitim-İş Sendikası ile devam etti. Sendika yöneticileriyle yaşanan sorunları masaya yatırmadan önce Gaytancıoğlu son günlerde ülkede yaşanan terör, eğitimde yaşanan sıkıntılara ilişkin şunları söyledi: 

“Eğitim iş sendikası üyesiyim. Eğitim İş Sendikası Türkiye' de eğitimde yaşanan her türlü sıkıntıya her türlü hukuksuzluğa karşı her zaman ciddi bir duruş sergilemiştir. Ciddi tutumu sayesinde gönüllerde yer etmiştir. Biz de son günlerde Türkiye'deki eğitim sisteminde yaşanan olumsuzluklar ve sıkıntıları hep birlikte paylaşmak amacıyla bu gün sendikamızı ziyaret ettik. Bizleri ilgi ve alakayla karşıladılar. Çok teşekkür ederiz.

Türkiye de eğitim sisteminde çok ciddi sıkıntılar var. Mevcut iktidar değil aslında azınlıkla ülkeyi yöneten bir iktidar. Atamalar yapıyor tüm yaptığı atamalar hukuksuzdur. Bir takım kanunlar çerçevesinde hukuksuz bir şekilde Türkiye'yi hatta savaş ortamına dahi sürükleyici politikalar uygulanmaya başlandı. 
Eğitimde de başta hukuksuz olan müdür atamaları öğretmenlerin yer değiştirmeleri ve imam hatipleşme gibi kavramları burada arkadaşlarımızla sendikamızla görüşüp onların fikirlerini alacağız. Çünkü 4+4+4 sistemiyle Türkiye de ciddi bir eğitim erozyonu oldu. 60 bin olan imam hatipli sayısı şu anda 1 milyonlara vardı. Bunun sonu ne olacak? Türkiye'de bu kadar imam hatibe gerek var mı? Türkiye de matematiği, felsefeyi bilen yorum kabiliyetine sahip mantığı bilen teknik eğitime son derece muhtaç nesiller varken, bu kadar din eğitimine gerek var mı? Konumuz bu. Eğitim iş sendikasıyla bunlar çerçevesinde karşılıklı görüş alış verişi yapacağız.  

Eğitim son derece önemli. Türkiye gerçekten çok ciddi bir şekilde savaş atmosferinde. Bu tabi ki niteliksiz ve tutarsız dış politika sayesinde oldu. Yurtta sulh cihanda sulh ilkesinden vazgeçildi ve başbakanın kendi ifadesiyle ılımlı terör örgütlerine destek vermemiz gerekir dedi. Ilımlı terör örgütleri kimdir, böyle terör örgütleri var mıdır? Terörün ılımlısı olmaz, terörün her türlüsüne biz CHP olarak karşıyız .
Her şeyin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında tartışılmasını istiyoruz Türkiye' de biz de şehit cenazesi görmek istemiyoruz. Vatandaşlarımızın herkesin birinci sınıf vatandaş olması gerektiğini biliyoruz sorunlar hep birlikte çözülmeli o yüzden meclis çatısı altında çözülmeli. Herkes bir araya gelmeli sorunların temeli neyse altında yatanlar nelerse bunlar ortaya çıkarılmalı diye halen aynı düşüncedeyiz. Yeniden bir olağan üstü meclis toplantısı olursa CHP nin duruşu çok açık ve nettir. Biz hemen görev bölgelerimizi terk edip meclise gidip bu konunun her zaman savunucusu olacağız. Terörün her türlüsüne biz karşıyız. Çünkü biz bu ülkeyi kuran partiyiz. Biz mutlu insanlar bu coğrafyada yaşasın istiyoruz.”

EĞİTİMİN SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

Birleşik Kamu-İş Edirne İl Temsilcisi Hikmet Bölükbaşı da,"Vekilimiz bizim içimizden çıkmış bir arkadaşımız. Bu Eğitim-İş için bir gurur kaynağı. Daha önce bir vekil çıkarmıştık. Şimdi bir vekil daha çıkarmak Eğitim-İş'in gururudur. En azından her konuda kendisiyle iletişim kurabileceğimiz mecliste bizim bir arkadaşımız olduğunu biliyoruz. Her zaman telefonu açık. Ne zaman arasak kendisine ulaşabiliyoruz. Bilindiği gibi bir zamanlar milletvekiline ulaşmak çok zor bir olaydı. Türkiye son günlerde yangın yerine dönmüşken bizim en büyük temel sorunumuz eğitimci olarak eğitim sorunları. Müdür atamaları, okulların dönüştürülmesi, 4+4+4 sistemi, aşırı derecede imam hatipleştirme olayı var. Her şey kanunsuz. 'Rotasyon rotasyon' dediler bir yıldır meslektaşlarımız bu konuda sıkıntı çekti. Az önce haberleri dinledik ve rotasyonu ertelediklerini söylediler. Edirne Milli Eğitimde yaşadığımız sıkıntılar var. Vekilimizle de eğitimle ilgili sorunları konuşacağız.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@