Eğitim Sistemi göçtü

Eğitim-İş Yozgat Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun, hükümete yüklendi

Haberler 24.01.2016, 12:05
Eğitim Sistemi göçtü

Eğitim-İş Yozgat Temsilcilik Başkanı Sedat Tuygun, eğitim öğretim yılının ilk yarısını değerlendirdi. AKP’nin eğitim sistemini çökerttiğine dikkat çeken Tuygun, “Eğitim sisteminin karşı karşıya kaldığı sorunlar, 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya konulmasının ardından bugün içinden çıkılamaz hale getirilmiştir. Eğitim sorunlar yumağı haline gelmiş, bakanlığın ayağına dolanmıştır. Bugün eğitimdeki mevcut karanlık tablonun sorumlusu, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini alt-üst eden MEB ve AKP iktidarıdır” dedi.

2015-2016 eğitim öğretim yılının ilk yarısına ilişkin bir değerlendirme yapan Tuygun, AKP’nin çökerttiği sistemin yoksul halkı ve öğrencileri vurduğunu iddia etti.

YOKSUL HALKI VE ÖĞRENCİLERİ VURDU

Siyasi iktidarin, 2002’den bu yana uyguladığı eğitimi ticarileştirme ve gericileştirme uygulamalarını 2015-2016 eğitim öğretim yılında da artırarak devam ettirdiğine dikkat çeken Tuygun, şu açıklamaları yaptı: “Eğitim sisteminin, eğitim emekçilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarını bir tarafa bırakan Milli Eğitim Bakanlığı, izlediği politika ve hayata geçirdiği uygulamalarla eğitimde büyük bir yıkım yaratmıştır. Eğitim bir yandan hızla ticarileştirilip paralı hale getirilirken, “tek din tek mezhep” anlayışına uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırma çabaları hızla devam etmiştir.

HARF DEVRİMİNE KARŞI ARAPÇA DAYATILMAKTADIR

AKP iktidarı Türk devrimlerinin en önemlilerinden biri olan harf devrimine karşı her fırsatta Arapça’yı tekrar topluma dayatma çabası içerisindedir. İlkokul 2. sınıf öğrencilerine kadar Arapça dersi öğretilme çabası da bunun bir göstergesidir. Buradaki amaç, bu dilin öğrenilmesi değil, Cumhuriyetle gerçekleştirilen eğitim devriminin baltalanmasıdır. Arapça dersinin öğretim programının Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanması da dil öğretiminin değil din öğretiminin hedeflendiğinin göstergesidir. Arapça dersi projesinin gerçekte ideolojik bir çerçevede şekillendirildiği ortadadır.

TERÖR EĞİTİMİ VURDU

Bölücü terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kapatılan veya yakılan 1556 okulda eğitim gören 362 bin öğrenci ve bu okullarda görev yapan 16797 öğretmen terör olaylarından doğrudan etkilenmiştir. Bakanlık, terör nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerdeki öğretmenleri, can güvenliklerini sağlayamadığı için hizmet içi eğitim adı altında bölgeden çekmiş; öğrenciler içinse eğitim açığının ileride telafi eğitimiyle giderileceğini açıklamıştır.

TEOG’DA MEB HATALARININ BEDELİNİ ÖĞRENCİLERE ÖDETTİ

2015 yılında yaptığı değişiklik ile tercihlerde liste sayısını bire düşüren Bakanlık, okul tercihi sayısını ise 15’ten 25’e çıkarmıştır. 12 tercih yapıldığı dönemlerde bile, öğrencilerin ortalama tercih sayılarının 8’i geçmediği göz önünde bulundurulduğunda, bu değişiklik öğrencilere ve velilere kolaylık getirmeyecektir. Tercih ve yerleştirme sürecinde öğrencilerin ve velilerin kafa karışıklığını gideren değişiklikler yapılmalıdır.

ÖZEL OKULLARA KIYAK

AKP iktidara geldiği günden bu yana eğitimde özelleştirme kapsamında çeşitli adımlar atmıştır. Dershanelerin kapatılma süreci ile bu girişimler hızlanmıştır. 2015-2016 eğitim öğretim yılında binden fazla dershane Temel Liseye dönüşmüştür. Dershanelerin kapatılması ile üniversiteye hazırlık amacı ile öğrenciler Temel Liselere yoğun bir şekilde kayıt yaptırmış, üniversiteye hazırlık maliyeti 12-15 bin TL’ye kadar yükselmiştir. Temel lise, dershanelerin yeni adıdır, derhal kapatılmalıdır.

ÖĞRETMEN AÇIĞI DEVAM ETMEKTEDİR

Bakanlığın resmi açıklamalarına göre mevcut öğretmen açığının 120 bin olmasına ve 400 bin civarında atanmayan öğretmen olmasına rağmen Eylül 2015’te 37 bin öğretmenin ataması yapılmıştır. Şubat’ta ise 30 bin öğretmenin atamasının yapılacağı açıklanmıştır. Sayının bu kadar düşük olması, Bakanlığın önümüzdeki dönemde de ücretli öğretmen politikalarına devam edeceğinin göstergesidir.

ÖĞRETMENLER BORÇ BATAĞINDA

Öğretmenlerin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları, Cumhuriyet döneminden bugüne geçtiğimiz yıllar içinde sürekli gerilemiştir. Özellikle AKP iktidarı döneminde eğitim sisteminde yaşanan köklü değişiklikler, 4+4+4 gerici eğitim yasasıyla Öğretim Birliği’ne vurulan darbe, okul dönüşümleri, siyasi kadrolaşma, yandaş yönetici atama hevesi, eğitimin dini referanslara göre şekillendirilmek istenmesi öğretmenlerin yaşadığı sorunları daha da derinleştirmiştir.

Eğitim sisteminin karşı karşıya kaldığı sorunlar, 4+4+4 eğitim sisteminin uygulamaya konulmasının ardından bugün içinden çıkılamaz hale getirilmiştir. Eğitim sorunlar yumağı haline gelmiş, bakanlığın ayağına dolanmıştır. Bugün eğitimdeki mevcut karanlık tablonun sorumlusu, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini alt-üst eden MEB ve AKP iktidarıdır.”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@