Eğitim Sen: Yök'ün Suriyeliler Araştırmasını Yasaklaması Akademik Özgürlüğe Darbe

ANKARA (ANKA) – Eğitim Sen, YÖK’ün, Suriyelilerle ilgili saha çalışması yapılmasını İçişleri Bakanlığı’nın onayına bağladığını anımsatarak, “Söz konusu onay zorunluluğu, akademik faaliyetlere dolayısıyla da akademik özgürlüğe

Haberler 16.05.2015, 00:13
Eğitim Sen: Yök'ün Suriyeliler Araştırmasını Yasaklaması Akademik Özgürlüğe Darbe

ANKARA (ANKA) – Eğitim Sen, YÖK’ün, Suriyelilerle ilgili saha çalışması yapılmasını İçişleri Bakanlığı’nın onayına bağladığını anımsatarak, “Söz konusu onay zorunluluğu, akademik faaliyetlere dolayısıyla da akademik özgürlüğe vurulmuş büyük bir darbedir” ifadelerini kullandı.

Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, YÖK’ün Nisan ayının sonunda tüm üniversitelere bir yazı göndererek, Suriyelilerle ilgili saha çalışması yapılmasını İçişleri Bakanlığı’nın onayına bağladığını belirtildi. YÖK’ün, söz konusu yasağın gerekçesini “saha çalışmalarında bulunan akademisyenlerin geçici koruma sağlanan Suriyeliler hakkında kişisel verileri içeren bilgi topladığı ve arşiv oluşturulduğu duyumuna” dayandırdığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

“Getirilen söz konusu onay zorunluluğu, akademik faaliyetlere dolayısıyla da akademik özgürlüğe vurulmuş büyük bir darbedir. Toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik sorunları özgürce araştırmak ve elde ettiği bilgiyi toplumla özgürce paylaşmak üniversitelerin, dolayısıyla akademisyenlerin temel görevidir. Elbette bu görev, evrensel hukuk normlarına aykırılık teşkil etmemelidir. Ancak YÖK’ün ilgili yazısından da anlaşılacağı üzere YÖK, bir ‘duyum’ üzerinden tüm akademiye yasak getirmekte bir an bile tereddüt etmemiştir. MİT eliyle çetelere silah taşıyanların, polis nezaretinde bilimsel bilgi üretme arzusuna geçit vermeyeceğiz. Ayrıca bu yasakçı tavırla birlikte, YÖK’ün 12 Eylül’ün genlerini taşıyan bir kurum olduğu gerçeği de bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. Aksi halde ‘duyumlarla’ akademik özgürlüğü ortadan kaldıran YÖK’ün, hakkında çok güçlü intihal iddiası bulunan İzzet Özgenç’i bünyesine kabul etmesini açıklamak mümkün olmayacaktır. Üniversiteleri sadece AKP’nin ve sermaye çevrelerinin ihtiyaç duyduğu bilgiyi üreten kurumlara dönüştürmek isteyenlere karşı bir kez daha ifade etmek isteriz ki bilimsel bilgi ve hakikat arayışı, yaratmaya çalıştığınız itaat kültürüne direnmeye devam edecektir.

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, söz konusu yasağı yargıya taşıyacağımızdan, akademik özgürlükleri sonuna kadar koruyacağımızdan ve üniversitelerimiz insan, toplum ve doğa yararına bilgi üreten kurumlara dönüşüne kadar mücadelemizi sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.” (ANKA)
(AYÇ/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@