Eğitim Sen: Van'da 3 bin öğretmen açığı ve okullarda altyapı sıkıntısı var

Van Eğitim-Sen Eş Başkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit eğitimin başlamasına rağmen Van’da hem 3 bine yakın öğretmen açığının olduğunu, hem de birçok ilçe ve köyde eğitimin altyapısında sıkıntıların devam ettiğini söyledi.

Haberler 01.10.2015, 21:16
Eğitim Sen: Van'da 3 bin öğretmen açığı ve okullarda altyapı sıkıntısı var

Yeni eğitim yılının başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’e bağlı okullardaki sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı.

MEB’in bu yıl özellikle öğretmen atamalarını doğu illerine yapmasına rağmen buradaki öğretmen açığı tam olarak kapatılamadığı için açık, ücretli öğretmenlerle kapatılacak. MEB’in bu uygulamasına tepki gösteren Van Eğitim-Sen Eş Başkanı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Van’a eylül ayında 3 bin 204 öğretmen atandığını, ancak halen 3 bine yakın öğretmen açığının olduğunu belirtti. Van’a atanan öğretmen sayısı ile ihtiyaç duyulan öğretmen sayısının birbirini dengelemediğini söyleyen Sayyiğit, “Bu açık, ek dersler ve ücretli öğretmenlerle karşılanmaya çalışılıyor. Merkezde daha çok kadrolu öğretmenler bulunuyor. Merkez okullarda da ihtiyaç olan okullarda ek ders karşılığı çalışan arkadaşlar mevcut. Atanan kadrolu öğretmenler kadrolu olarak görev yapıyor ama açığı ücretli öğretmenler karşılıyor. Şu an Van’a atanan öğretmen sayısı ile ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı birbirini tutmuyor.” diye konuştu.

“OKULLARDAKİ FİZİKSEL SORUNLAR DEVAM EDİYOR” 

Okulların fiziksel altyapı sorunlarının çözülmediğini söyleyen Sayyiğit, “Köy okullarında fiziksel donanım sıkıntısı var. Derslik sayıları çok az, ısınma noktasında sorunlar var, bilgisayar ve laboratuvar sıkıntıları var ve hatta daha geçen dönem de karşılaştık. Bu olay basına da yansıdı. Daha lavabosu olmayan okul sıkıntısı var. Derme çatma binalarda eğitim gören öğrenciler var. Tüm bunların üstüne bir de öğretmen açığı sıkıntıları var. Bu nedenlerden dolayı eğitim verimliliğinden bahsetmemiz kesinlikle doğru olmaz.” dedi.  (CHA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@