Eğitim-Sen'den Sert Tepki ve Zor Sorular

Manisa'da yaşanan olaya sert tepki. Öğretmenlere bu güvensizliğin sebebi nedir?

Sendika 09.05.2017, 21:31
Eğitim-Sen'den Sert Tepki ve Zor Sorular

 Manisa Şehzadeler Kaymakamlığı ilkokul 4.sınıf öğrencilerine yönelik bir sınav için OKULİSTİK adlı bir şirketle anlaştı. Bununla yetinmeyerek sınav günü öğretmenlerin okullarını da değiştirdi. 


Eğitim Sen Manisa Şubesi kaymakamlığın bu uygulamasına yaptığı basın açıklaması ile sert tepki gösterdi. 


Yapılan açıklamada bakanlığın "sınav odaklı ve yarışmacı" anlayıştan uzak " öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfeden" ölçme ve değerlendirme yapılması yönündeki genelgesine rağmen böyle bir sınavın yapılmasına tepki gösterildi ve şu sorular yöneltildi:


1)Deneme sınavlarının yapıldığı OKULİSTİK  adlı şirkete para aktarılma sürecinde ihale yapılmış mıdır?  Sorular mevzuata uygun şekilde oluşturulan komisyon tarafından incelenmiş mıdır? 


2) Şehzadeler kaymakamlığı ile OKULİSTİK temsilcilerinin iletişimi ve koordinasyonu ne durumdadır? 


3)Sınavın yapılış amacı nedir? 4.sınıf öğrencilerinin 4 yıl sonra girecekleri TEOG sınavlarına hazırlama amacı inandırıcı değildir. Bu sınavın sonucu özel okullarla paylaşılıp, bu sınava göre özel okullara potansiyel öğrenciler mi belirlenecektir? 


4) Sınavıb uygulanacağı 4.sınıfları okutan ilçedeki 98 öğretmenin sıralaması yapılacağı belirtilmektedir. Burada asıl hedef performans sistemi uygulayarak öğrencilerin sınav başarısına göre öğretmenlerin sıralamaya alınması mıdır? 


Öte yandan kaymakamlık hangi yetki ile öğretmenlerin okullarını sınav günü değiştirmektedir? Bu öğretmenleri kopyacı gibi görme kafasıdır. 


Şehzadeler kaymakamlığı aynı sınavı ilk yarıyılda da yapmış ve daha sonra sınav sonuçlarını baz alarak öğretmenler sorguya çekilmişti.

eğitimsen eğitim-sen EĞİTİM-SEN

Yorumlar (1)
osman 3 yıl önce
belinde silah olmaması, hırsızlık yapmaması, öğrencileri yetiştirmesi, şiddet uytgulamaması, okuma yazma öğretmesi, bir de sahipsiz güçsüz gariban olması. höd dedimi ödünün kopması. herkesin bir sahibi vardır, mazlumların sahibi de Allahtır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@