Eğitim-Sen'den Balonlu Destek Eylemi

Eğitim-Sen'den Tüm İllerde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için gökyüzüne 100 balon

Sendika 16.06.2017, 18:24
Eğitim-Sen'den Balonlu Destek Eylemi

Cafer ZENGİN - KAYSERİ’de toplanan Eğitim-Sen üyeleri, Kanun Hükmünde Kararname'yle (KHK) görevlerine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen ve ilkokul öğretmeni Semih Özakça'nın başlattıkları açlık grevinde 100'üncü gününe girmesiyle nedeniyle, destek açıklaması yaptı. Sendika üyeleri gökyüzüne 100 balon bıraktı.

Gözaltına alınıp tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için açlık grevlerinin 100’üncü gününde Kayseri’de destek eylemi düzenlendi. Eğitim Sen üyeleri, Sivas Caddesi’nde bir araya geldi. Sendika üyeleri adına basın açıklamasını yapan Eğitim- Sen Şube Sekreteri Zeynep Vural, "Haklı meşru açlık grevlerinin 75’inci gününde gözaltına alınan sendikamız Eğitim Sen üyeleri Semih Özakça ve Nuriye Gülmen önleyici tedbir adı altında faşizmin ve örgütlü kötülüğün en katışıksız halinin bir uygulaması olarak tutuklanmışlardır. Tutuklanma gerekçeleri hukuki izahat olmayıp açıkça siyasal iktidarın polis devletinin bir talimatı sonucu olduğunu açıklar niteliktedir” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından sendika üyeleri, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça açlık grevlerinin 100’üncü  gününde gökyüzüne 100 balon bıraktı.


ESKİŞEHİR'de Eğitim-Sen üyeleri, Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) araştırma görevlisi Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça'nın görevlerine iade için başlattıkları açlık grevlerinin 100'üncü günü olması nedeniyle 100 beyaz balonla eylem yaptı.

Akşam saatlerinde Porsuk Bulvarı'nda ellerinde beyaz balonlarla toplanan Eğitim-Sen üyesi yaklaşık 50 kişi 'Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve hukuksuzca ihraç edilen tüm kamu emekçilerini görevlerine iade edilmelidir' yazılı pankart açtı. Gruptakiler çeşitli sloganlar atarak tutuklu olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın serbest bırakılmasını istedi.

Eğitim-Sen Şube Sekreteri Kemal Koçak yaptığı konuşmada Türkiye'nin her geçen gün daha fazla haksızlığa, hukuksuzluğa ve zorbalığa sahne olduğunu öne sürerek şöyle dedi:

"Muhalefet partilerinin başkanları ve milletvekilleri, gazeteciler, belediye başkanları, akademisyenler, sanatçılar, öğrenciler, emekçiler, kadınlar, gençler kısaca hükümetin politikalarını eleştiren ve muhalefet duruş sergileyen herkes çeşitli düzeylerde baskı ve tehditle karşılaşıyor. 'İşimi geri istiyorum' diyerek süresiz, dönüşümsüz açlık grevine başlayan ve bugün açlık grevinde 100'üncü gününe girmiş olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'yı da gözler önünden kaçırmak, bir hakikatın dile gelmesini engellemek istiyorlar. Eğitim-Sen olarak hükümete yaptığımız çağrımızı yineliyoruz. Gözleriniz var görün, kulaklarınız var duyun. Üyelerimiz Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in hemen serbest bırakılmasını ve taleplerinin süratle karşılanarak yaşamlarına sağlıklı biçimde devam edebilmelerini istiyoruz."
Yapılan konuşmanı ardından Eğitim-Sen üyeleri ellerindeki 100 beyaz balonu gökyüzüne bıraktı.


KOCAELİ'de, Eğitim- Sen Şubesi üyeleri, KHK ile görevlerinden ihraç edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevine girmesinin 100. günü nedeniyle gökyüzüne 100 beyaz balon bıraktı.

İzmit Sabri Yalım Parkı'nda toplanan Eğitim- Sen üyelerine bazı siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin üyeleri de destek verdi. Üyeler, üzerinde Gülmen ve Özakça'nın resmi bulunan 'Yaşatacağız, biz kazanacağız' yazılı pankart taşıdı.
Açıklama yapan Eğitim- Sen Şube Başkanı Hicran Turan, hükümetin politikalarını eleştiren ve muhalif duruş sergileyen herkesin baskı ve tehditle karşılaştığını belirterek, "Türkiye her geçen gün daha fazla haksızlığa, hukuksuzluğa ve zorbalığa sahne oluyor. Muhalefet partilerinin başkanları ve milletvekilleri, gazeteciler, belediye başkanları, akademisyenler, sanatçılar, öğrenciler, emekçiler, kadınlar, gençler kısaca hükümetin politikalarını eleştiren ve muhalif duruş sergileyen herkes çeşitli düzeylerde baskı ve tehditle karşılaşıyor" dedi. 

Herkesi sindirmek istediklerini söyleyen Turan konuşmasını söyle sürdürdü:

"Çünkü herkesi susturmak ve sindirmek istiyorlar. Muhalif ekranların karartılması, derneklerin, gazete ve dergilerin kapatılması, sosyal medyadaki eleştirel ifadelere dahi dava açılarak sosyal medya hesaplarının kapatılması iktidar sahiplerinin hakikatin gücü karşısında kapıldığı korkuyu gösteriyor. Dolayısıyla sadece muktedire yakın olmayı kendine bir vasıf olarak görenlerin konuşmasını, 'Ver mehteri' şovlarıyla toplumu sığ bir ideolojik propagandayla teslim almayı arzuluyorlar. Irkçılık yaparak, dini duyguları sömürerek iktidarlarını korumak istiyorlar" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 100 balon gökyüzüne bırakıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@