Eğitim-iş'ten Vali Şahin’e Yasak Tepkisi

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Nazım Kırcı, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yurtdışına çıkan bazı memurların sınır ülkelerine sürekli giriş çıkış yaptıkları ve ülkenin itibarını zedeleyici bir

Haberler 17.04.2015, 02:08
Eğitim-iş'ten Vali Şahin’e Yasak Tepkisi

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Nazım Kırcı, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yurtdışına çıkan bazı memurların sınır ülkelerine sürekli giriş çıkış yaptıkları ve ülkenin itibarını zedeleyici bir takım olaylara karıştıkları iddiasıyla kamu çalışanlarının haftaiçi yurt dışına izinsiz çıkışlarını yasakladığını söyledi...

Vali Şahin’e tepki

Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Nazım Kırcı, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yurtdışına çıkan bazı memurların sınır ülkelerine sürekli giriş çıkış yaptıkları ve ülkenin itibarını zedeleyici bir takım olaylara karıştıkları iddiasıyla kamu çalışanlarının haftaiçi yurt dışına izinsiz çıkışlarını yasakladığını söyledi.

 Eğitim İş Genel Mali Sekreteri Nazım Kırcı, yaptığı açıklamada, Vali Dursun Ali Şahin imzasıyla yayınlanan genelgede, hangi olayların yaşandığı hakkında bilgi verilmezken “ilin kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu personeli, haftaiçi günlerde izinsiz olarak yurtdışına çıkamayacaktır” denildiğini söyledi.

 Kırcı yayınlanan genelgede ayrıca, görevli memurların hafta sonları ve bayram günlerinde ise yurt dışına çıkış için önceden özel kalem müdürlüğüne bildirimde bulunması gerektiği, yasağa uymayanlara disiplin cezası uygulanacağı belirtildiğine dikkat çekildiğini söyledi.

 Kırcı, Edirne Valisi Şahin’in daha önceki icraatlarıyla AKP iktidarı dönemi valilerinin zihniyetini ortaya koyduğunu öne sürerek, “Bu son icraatı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Anayasa’ya açıkça aykırıdır. Anayasa’nın seyahat özgürlüğünü düzenleyen 23. maddesinde, “Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir. Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz” denilmektedir” dedi.

 Sözkonusu yasağın, devletle yasakçı AKP hükümeti arasındaki ayrımın kapandığını, parti devletinin ortaya çıktığını, AKP iktidarının ülkenin tüm kurumlarını kendilerine hizmet eden bürolar haline getirdiğini, valilerin de artık AKP’nin il başkanı gibi davrandığını ortaya koyduğunu öne süren Kırcı, “Hukuk eğitimi almış bir kamu yöneticisinin böyle bir yasak getirmesini şiddetle kınıyor, Dursun Ali Şahin’i uyarıyoruz, dikkatinizi görev yaptığınız illerdeki gerçek sorunlara verin ya da derhal istifa edip AKP’de siyaset yapın” dedi.

http://www.edirnesonhaber.com/haber/12139/vali-sahine-tepki.html

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@