Eğitim İş’ten öğretmenleri sevindirecek eylem kararı

En son Danıştay kararı da öğretmenlerin bu durumlarına işaret etmişti ancak uygulamada bir türlü gerçekleşmeyince Eğitim İş Sendikası da öğretmenleri bu zorlamadan kurtaracak eylem kararı aldı. İşte o karar.

Sendika 16.12.2016, 00:29
Eğitim İş’ten öğretmenleri sevindirecek eylem kararı

Eğitim İş Sendikası da öğretmenlerin Mesai saatleri dışında yapılan seminerlere zorla katılmasına karşı eylem kararı aldı. Sendika genel merkezinden yapılan açıklamada; Mesai Saatleri Dışında Yapılan Seminerler Angaryadır denilerek eylem kararı alındığı belirtildi.

Eğitim İş açıklamasında şunları kaydetti:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere yönelik bir çok kurs, seminer… vb faaliyetler mesai saatleri dışında yapılmakta ve öğretmenlerin  çalışma saatleri ile dinlenme hakları göz ardı edilmektedir. Bu tür uygulamalar son zamanlarda artış göstermektedir. Bu konuda yargı kararları da hiçe sayılmaktadır.

En son ülke genelinde sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan (özellikle Suriyeli) öğretmenlere yönelik seminerler düzenlenmiştir.

Bu konuda bakanlığa yazı yazarak UNİCEF destekli bu seminerlerin mesai saatleri içerisine alınmasını ve katılan öğretmenlere ücret ödenmesini talep ettik.

Milli Eğitim Müdürlükleri bu seminerleri yargı kararlarını da hiçe sayarak yine mesai saatleri dışına almaya devam etmektedirler. Üstelik hiçbir ücret ödemesinin yapılması da söz konusu değildir. Adeta angarya niteliğindeki bu uygulamayı kabul etmiyoruz.

Bu ve bundan sonra yapılacak seminer, kurs… gibi faaliyetlerin mesai saatleri dışında yapılması halinde üyelerimizin katılmamasına yönelik Merkez Yönetim Kurulumuzca karar alınmış olup, üyelerimiz faaliyeti öğrendiklerinde öncelikle mesai saati içerisine alınmasını talep edecekler, etkinliğin başlamasına kadar bir düzenleme yapılmazsa mesai saati dışındaki faaliyete katılmayabileceklerdir.

Bakanlığa Başvurumuz

Dilekçe Örneği

MYK Kararı

Danıştay Kararı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@