Eğitim İş’ten kömür uyarısı! havalar soğuk, neyi bekliyorsunuz?

Eğitim İş Çanakkale Şubesi bazı okullara kömür ihalesi yapılmasına rağmen kömürlerinin verilmemesine sert tepki gösterdi ve ekledi ihmali olanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz...

Sendika 20.11.2016, 14:29
Eğitim İş’ten kömür uyarısı! havalar soğuk, neyi bekliyorsunuz?

Eğitim İş Çanakkale Şubesi bazı okullara kömür ihalesi yapılmasına rağmen kömürlerinin verilmemesine sert tepki gösterdi ve ekledi ihmali olanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz...

Çanakkale’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu okullarının çoğunluğu doğal gaz ile ısınma sistemine geçtiği halde, halen kömür yakıtıyla ısınan okullarımız bulunmaktadır. Bu okullardan Zübeyde Hanım Anaokulu, Barbaros İlkokulu, Kepez Atatürk İlkokulu, Erenköy İlkokulu ve Erenköy Ortaokulu son kömürlerini tüketmek üzeredir.

Kamu okullarında kullanılacak kömür yakıt ihalesi yapıldığı halde okullara bu kış gününde halen kömürleri verilmemiştir. Bazı okullar kendi yakıtlarını okul aile birliği hesaplarını kullanarak almışlardır.

Soğukların iyice hissedildiği bu günlerde kömürle ısınan kamu okullarında okuyan öğrenciler ısınma problemleriyle karşı karşıyadır.

Okul yönetimleri, öğretmenler ve veliler kaygı içerisinde bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklemektedirler.

Eğitim-İş olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine sesleniyoruz, bu problemi bir an önce çözüme kavuşturun, okullardaki yakıt giderlerini de velilerin sırtına yüklemeyin.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak zamanında okulların ısınmasıyla ilgili olarak gerekli tedbirleri almayan, gerekli iş ve işlemleri yapmayan, görevlerini bu yolla en hafif ifadeyle ihmal eden bütün idari sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Okullarımızın yakıt sorununun yakın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Birleşik Kamu İş Çanakkale TemsilciliğiİŞÇİ ÖLÜMLERİ SONA ERSİN SORUMLULAR HESAP VERSİN
 
Siirt'in Şirvan ilçesi Maden köyünde Ciner Grubu'na ait Park Elektrik'in taşeron şirketi Antlar İnşaat'ın bakır madeni sahasında meydana gelen göçük nedeniyle 4 maden emekçisi hayatını kaybetmiş, 12 maden emekçisi ise göçük altında kalmıştır.


işçi ölümleri sona ersin

Türkiye'de Ekim ayında 165, yılın ilk on ayında ise 1596 işçi yaşamını kaybetmiştir. Bu rakamlar ülkemizde iş güvenliğinin ve işçi sağlığının geldiği içler acısı durumu ortaya koymaktadır.

Ülkemizde madencilik başta olmak üzere birçok iş kollarında her geçen gün yüzlerce işçimiz ölmekte ve bu ölümler her geçen gün artarak devem etmektedir.

AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne kadar 18 bin 67 işçi,  iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti.  Siyasi iktidarın emeği ve iş güvencesini yok sayan neoliberal politikaları iş cinayetlerinin artmasındaki en önemli etkendir. İşçilerimizin ölümüne ve göçük altında kalmalarına neden olan Maden köyündeki bu ocağın açılışını dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmiştir. Açılış töreninde konuşan Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a “Bizim önümüzü açın başka hiçbir şey istemiyoruz” diye talepte bulunmuştur.

Ülkemizde sermaye ve siyaset ilişkisinin bu kadar iç içe geçtiği bir süreçte tek amacı daha çok kazanmak ve daha çok kar olan maden işletmecilerinin emekçilere verebileceği sadece ölüm olacaktır.

Ülkemizde meydana gelen iş cinayetlerinin ve katliamlarının en önemli nedeni özelleştirmelerdir. Ulusal sanayimizin ve ekonomik bağımsızlığımızın güvencesi olan dev sanayi kuruluşlarımız neredeyse bir yıllık karlarına karşılık yerli ve yabancı sermayeye özelleştirme adı altında peşkeş çekilmiştir ve çekilmektedir.

İşçi cinayetlerini kader veya fıtrat olarak açıklayan siyasal iktidar, yeterli güvenlik önlemlerini almadığı ve denetimleri yapmadığı için bu cinayetlerinden ve ölümlerden maden sahipleri kadar sorumludurlar.

Ülkemizde 2015 yılında 1730 işçimiz yaşamı kaybetmiş, 2016 yılının ilk on ayında ise yaşamını kaybedn işçi sayısı 1596'dır. Bunlara aylara göre dağlımı ise şöyledir: Ocak ayında 116, Şubat ayında 144, Mart ayında 160, Nisan ayında 171, Mayıs ayında 125, Haziran ayında 206, Temmuz ayında 161, Ağustos ayında ise 202, Eylül ayında 146, Ekim ayında ise 165 olmak üzere toplam 1596 işçi yaşamını kaybetmiştir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, İş cinayetlerinde sorumluluğu olanlardan hesap sorulmasını, işçi sağlığı ve güvenliği sağlanana kadar maden ocaklarında faaliyetlerin durdurulmasını, işçilerin güvenceli ve daha insani koşullarda çalıştırılmasını, ilkel ve insanlık dışı çalışma yöntemi olan taşeronlaştırmaya son verilmesini istiyor, maden faciasında yaşamını kaybeden emekçilere rahmet,  yaralılara acil şifa, ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@