Eğitim-İş: Ücretli Öğretmen Uygulamasına Son Verilmeli

Eğitim

Haberler 05.08.2015, 11:55
Eğitim-İş: Ücretli Öğretmen Uygulamasına Son Verilmeli

ANKARA(ANKA) -Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ağustos’ta 37 bin öğretmen ataması yapmayı planladığını belirterek, “Mevcut öğretmen açığının 120 bin olmasına ve 400 bin civarında atanmayan öğretmen olmasına rağmen bu sayının 37 binde kalması, Bakanlığın önümüzdeki dönemde de ücretli öğretmen politikalarına devam edeceğinin göstergesidir. Ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir” dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Demir Ağustos’ta yapılacak öğretmen atamalarına ilişkin yaptığı açıklamada, MEB’in Ağustos’ta 37 bin öğretmen atayacağını belirterek, “Mevcut öğretmen açığının 120 bin olmasına ve 400 bin civarında atanmayan öğretmen olmasına rağmen bu sayının 37 binde kalması bakanlığın önümüzdeki dönemde de ücretli öğretmen politikalarına devam edeceğinin göstergesidir. Kaldı ki, atamanın ardından kalan açığın kapatılması için 80 bin ücretli öğretmen alımının yapılacağı basına yansımıştır. Bugün atamalarla ilgili olarak yaşanan en büyük sorun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadrolu öğretmen atamak yerine, iş güvencesiz, düşük ücretli ve her türlü haktan yoksun binlerce ücretli öğretmen çalıştırmasıdır” ifadelerini kullandı.

-“ÜCRETLİ ÖĞRETMEN UYGULAMASI MESLEĞİNİ YAPAMAYAN YÜZLERCE ÖĞRETMENİ PSİKOLOJİK SORUNLARA İTMEKTEDİR”-

Ücretli öğretmen uygulamasının hem eğitimin niteliğini düşürmekte buna bağlı olarak sıfırcı öğrenci sayısını hızla artırmakta hem de mesleğini yapamayan yüzlerce öğretmeni psikolojik sorunlara itmekte olduğunu söyleyen Demir, “Bakanlığın resmi rakamlarına göre 120 bini aşan öğretmen açığına rağmen, eğitim fakültelerinden mezun olup mesleğini yapamayan binlerce öğretmen adayı, sesini eylemlerle, açlık grevleriyle ve bakanlık önünde diplomalarını yakarak duyurmaya çalışmaktadır. İnsanlık onuru ile bağdaşmayan bu durum, siyasi iktidarın öğretmenlik mesleğine biçtiği değeri de gözler önüne sermektedir” dedi.

-“ÖĞRETMEN AÇIKLARINA SON VERMEK İÇİN ÖĞRETMEN İHTİYACI KADAR KADROLU ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMALIDIR”-

Öğretmen ihtiyacını kapatmak için, öğretmen niteliğini taşımayan kişilerin bu göreve atanmasının Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 43. Maddesine de aykırı olduğunu belirten Demir, “Öğretmen açıklarına son vermek için öğretmen ihtiyacı kadar kadrolu öğretmen ataması yapılmalıdır. Sözleşmeli öğretmen uygulamasından derhal vazgeçilmeli, öğretmen yetiştirme ve atanması konusunda, iktidarlara göre değişen politikalar değil mutlaka milli bir politika benimsenmelidir” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@