Eğitim İş'ten tepki: TEOG için başka gün mü bulamadınız?

Eğitim İş'in yeni yönetim kurulu Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu. Öğretmenler ’24 Kasım’da yapılacak TEOG sınavına tepkili. Özetle TEOG sınavını yapacak başka gün mü bulamadınız diye soruyorlar.

Sendika 17.11.2016, 22:40 17.11.2016, 22:47
Eğitim İş'ten tepki: TEOG için başka gün mü bulamadınız?

Eğitim İş'in yeni yönetim kurulu Sözcü yazarı Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu. Öğretmenler ’24 Kasım’da yapılacak TEOG sınavına tepkili. Özetle TEOG sınavını yapacak başka gün mü bulamadınız diye soruyorlar.

İşte Sözcü'de yer alan o haber....

TEOG sınavlarının, 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanan 24 Kasım’a denk getirilmesi tepkilere neden oldu

Atatürk'ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği”ni kabul ettiği 24 Kasım, 1982 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanıyor. Öğretmenlerin sorunlarının konuşulduğu, öğrencilerin öğretmenlerine çiçek götürüp elini öptükleri o gün, Atatürk'e olan saygı ve sevgi de dile getiriliyor. Ancak, önümüzdeki 24 Kasım'da öğretmenler bu günü kutlayamayacak. Çünkü, Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenler Günü'ne, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı koydu.
Öğretmen sayısının 940 bine ulaştığı, yılda ortalama 70 bin civarında yeni öğretmenin alındığı Milli Eğitim Bakanlığı'nda, getirilen “mülakat” sistemiyle AKP'ye yakınlığı ile bilinenlerin görevlendirileceği kaygısının öğretmenlerin sendika seçiminde de etkili olduğu ortaya çıktı. Yeni göreve başlayan 100 öğretmenden yaklaşık 75'i hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen'e üye oluyor.

ÖĞRETMENLERE BASKI

Eğitim İş Sendikası'nın yeni yöneticileri Genel Başkan Mehmet Balık, Uluslararası İlişkiler Sekreteri Ebru Sungar, Mali Sekreter Orhan Yıldırım, SÖZCÜ'nün sorularını şöyle cevaplandırdı: “Öğretmen adayı için mülakat getirildi. Bir yıllık çalışmadan sonra asil öğretmenliğe geçiş için de yine mülakat yapılacak. Bu durum sendikalaşmanın önünü tıkayacak. Öğretmen göreve başlayabilmek için hükümete yakın sendikanın üyeliğine girmek zorunda kalacak, iktidar partisine biat eder hale getirilecek.

Bu baskılar yetmiyormuş gibi gelecek yıldan itibaren öğretmen performans değerlendirmesi kriterleriyle baskı altına alınacak. Veli ve öğrenciler öğretmeni değerlendirecek. Böylece, öğretmen kontrol altında tutulacak. Demokratik, laik, bilimsel eğitimden çok öğretmen müdüre biat eder hale getirilecek. Mevcut okul müdürlerinin önemli bir bölümü mülakatla seçilmiş Eğitim Bir Sen üyesi. Bugün öğretmenlerimizde atılma, ihraç edilme korkusu da her şeyin önüne geçmiş durumda. Bugün psikolojileri bozulmuş, konuşmaya korkan öğretmenler var. Öğretmenlerin ekonomik olarak durumlarının düzeltilmesi her hükümet döneminde sözde kalıyor. Öğretmenlemerimiz geçmişte tencere-tava satarak, pazarcılık yaparak ek gelir elde ederken, şimdi internet üzerinden ticaret dönemine girdiler. Öğretmenin ekonomik durumunu düzeltecek öneriler hiç dikkate alınmıyor. Öğretmene, değişik isimler altında yapılan ödeme yerine tek bir kalemde maaş verilmesini ve bunun geçim standartlarının üstünde olmasını istiyoruz.

14 YILDIR DÜZELME YOK

Öğretmenlerin ekonomik zorluklar içinde bulunduğu Öğretmenler Günü'nde dile getirilirken, şimdi Öğretmenler Günü'ne bile sınav koyup o günü bile kutlatmıyorlar. Eğer 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün anlamını kavrasalardı, o güne TEOG sınavını koymazlardı. TEOG sınavı yaptırarak öğrenci ile öğretmeni ayıracaklar. Bilerek TEOG'un Öğretmenler Günü'ne konulduğu ortadadır.”

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@