Eğitim İş'ten son dakika açıklaması: Eğitim İş'le hiç bir ilgisi yoktur!

Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz yaptığı açıklamada; darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma ve görevden almaların Eğitim İş'le hiç bir ilgisi yoktur dedi.

Haberler 20.07.2016, 17:38
Eğitim İş'ten son dakika açıklaması: Eğitim İş'le hiç bir ilgisi yoktur!
Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz yaptığı açıklamada; darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma ve görevden almaların Eğitim İş'le hiç bir ilgisi yoktur dedi.

Önder Yılmaz yaptığı açıklamada; "Eğitim-İş'in öteden beri bakış açısı bilinmektedir. Bu bakış açısı, 15 Temmuz günü yaşananlar için ve bundan sonra yaşanacak olanlar için de geçerlidir. Eğitim-İş, Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetine ve parlamenter demokrasiye sonuna kadar bağlıdır. Eğitim-İş hiç bir darbe girişiminin yanında olmamış, desteklememiş, kararsız kalmak şöyle dursun, bu tür eylemlerin her zaman karşısında olmuştur. Askeri müdahalelerin Türkiye'ye yaşattığı acıları en iyi bilen de Eğitim-İş gibi bağımsız örgütlerdir" dedi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
 
Eğitim-İş her zaman bireyin özgürleşmesinden, gelecek nesillerin de aklın ve bilimin ışığında yetiştirilmesinden yanadır. Doğal olarak, biat kültürü içerisinde kula kulluk anlayışıyla olgunlaştırılan eğitim anlayışlarına karşı olmuştur ve bundan sonra da karşı olmaya devam edecektir. Demek ki Eğitim-İş, yurttaşlık anlayışını meşrulaştıran yasal dayanakların dışında hareket etmemiş ve bunun karşısında oluşan "paralel" anlayışlara da her zaman karşı çıkmıştır. 

Eğitim-İş'in tutumu, güncel koşullara göre değişmez; bir başka deyişle zaman ve mekan ve tabi koşullar, hayata ve ülkemize bakışımızı esnetmez ve değiştirmez. Hangi çağda ve hangi siyasal iktidar sürecinde olursak olalım,hukuka ve demokratik düzene sahip çıkmaya devam edeceğimizin bilinmesi gerekmektedir. 

Kamu ve özellikle MEB çalışanlarıyla ilgili yaşananlar, tüm eğitim emekçileri üzerinde kaygıyla takip edilmektedir. MEB'in başlattığı bu girişim, paralel devlet yapılanmasıyla mücadele adı altında yürütülmektedir. Eğitim-İş'in terör örgütlerine ve paralel yapılara bakışı bellidir. Siyasal iktidarın da bu anlayışlarla mücadele ederken dikkat etmesi gereken şey, hukuktur, anayasal sınırlardır. Hiç bir hukuksuzluk hoş görülmemeli ve reddedilmelidir. 

Yasalar ve hukuk içerisinde kalındığı müddetçe, Eğitim-İş üyelerinin kaygılanacağı hiç bir şey yoktur. Mevcut durumun yarattığı gerginlik, örgütsüz kalınarak değil, örgütlü mücadeleyle göğüslenebilir. O nedenle örgütlülük, kaos durumlarında en çok ihtiyacımız olan şeydir. Bu nedenle, özellikle örgütsüz kamu emekçilerini hem konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'e ve hem de eğitim emekçilerini Eğitim-İş'in mücadeleci çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz. 

Eğitim-İş, geçmişten bugüne savunduğu ilkeleri ve tutarlılığıyla, bu süreçten güçlenerek çıkacak ve hem emek mücadelesini ve hem de Cumhuriyet mücadelesini taçlandırarak büyütecektir. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@