Eğitim-İş: Sivas Katliamının Üzerindeki Sis Perdesi Tam Olarak Kaldırılmadı

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Sivas katliamı üzerindeki sis perdesinin 22 yılda tam olarak kaldırılmadığını vurgulayarak, “Katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmış ancak katliamda devletin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır” dedi.

Haberler 01.07.2015, 17:10
Eğitim-İş: Sivas Katliamının Üzerindeki Sis Perdesi Tam Olarak Kaldırılmadı

ANKARA(ANKA) -Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Sivas katliamı üzerindeki sis perdesinin 22 yılda tam olarak kaldırılmadığını vurgulayarak, “Katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmış ancak katliamda devletin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır” dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, 2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Cumhuriyet karşıtı gerici eylemleri bugün bir kez daha kınadıklarını bildiren Veli Demir, şunları kaydetti:

“2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe ‘insanlık suçu’ olarak geçen katliamın üzerinden 22 yıl geçti. Madımak Oteli’nde 35 aydın, sanatçı, yazar ve gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu cumhuriyet karşıtı gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Orada yakılan yalnızca masum insanlar değildi. Orada katledilmek istenen adaletti,  çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Orada katledilmek istenen insanlıktı. 12 Eylül faşizminin öncesi Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da faşist güruhlar eliyle oynanan ve din, mezhep, etnik kimlik farklılıklarını bir yana bırakarak emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu Sivas’ta da denendi. Aradan geçen 22 yılda katliamın üzerindeki sis perdesi tam olarak kaldırılmamıştır. Katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılanmış, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmış ancak katliamda devletin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmamıştır. AK Parti iktidarı, Bazı demokratik kitle örgütlerinin ‘insanlık suçunda zamanaşımı olmaz’ talebiyle açtığı davada, ‘zamanaşımı kararı’ verilmesini dönemin Başbakanı Erdoğan, ‘Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun’ şeklinde değerlendirmiş ve açıkça taraf olmuştur.”

-“CUMHURİYET SİVAS'TA KURULDU, SİVAS'TA YIKACAĞIZ, SLOGANININ ÇIKMASI BİR TESADÜF DEĞİL”-

Demir, emperyalist güçlerin, gerici girişimlerin ve etnik ayrımcılıkların, Türk ulusunun duyarlılığı sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağının altını çizerek, “Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, Türk ulusunun duyarlılığı  sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. Mutlaka bunun koşullarını yaratacaktır. Aydınlarımızı yakanların ağzından ‘Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta Yıkacağız” sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle Eğitim-İş olarak, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü ‘Cumhuriyeti Sivas'ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız’ sloganıyla anıyoruz. Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@