Eğitim İş MYK üyesi Önder Yılmaz'dan Sınır Ötesi Operasyon Açıklaması

Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz'ın yaptığı açıklamada; Türkiye'nin bugünlerde tarihi günler yaşadığını belirterek Sınır ötesi operasyon uzun zamandır rastladığımız bir şey değildi, dedi.

Haberler 24.08.2016, 22:00 24.08.2016, 23:18
Eğitim İş MYK üyesi Önder Yılmaz'dan Sınır Ötesi Operasyon Açıklaması
kamugundemi.com - Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri Önder Yılmaz'ın yaptığı açıklamada; Türkiye'nin bugünlerde tarihi günler yaşadığını belirterek Sınır ötesi operasyon uzun zamandır rastladığımız bir şey değildi, dedi.

Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti:

Türkiye bugün itibariyle tarihi günler yaşıyor. Sınır ötesi operasyon uzun zamandır rastladığımız bir şey değildi. Özellikle AKP iktidarı ABD ile olan mutabakatı gereği, sınır ötesindeki terör örgütlerine operasyon düzenleyemiyordu.

Bugün özellikle canlı bombaların patlamasından sonra, ama oldukça geciktikten sonra ve Türkiye'nin güneyi Suriye'nin kuzeyinde gerçekleşen paylaşıma yönelik olarak önemli bir refleks gösteriliyor.

Bu sırada, Türkiye'ye Amerikalıların biri geliyor, biri gidiyor...

Doğal olarak Ortadoğu'nun şekillenmesinde emperyalist planlar ile ülkelerin mevcut sınırları çatışmaktadır.

Türkiye, öteden beri dile getirildiği gibi, sınırlarının korunmasına ihtiyaç duyduğu kadar, komşu ülkelerin sınırlarının korunmasına da ihtiyaç duymaktadır.

Doğal olarak bu sınır ötesi operasyonun en önemli ittifakı Suriye Devletinin meşru hükümeti olmalıdır. Yapılan sınır ötesi harekat da, terör örgütlerini gerileten ve ülkelerin sınırlarını güçlendiren nitelik barındırmalıdır. Bu anlamda PYD ve IŞİD gibi örgütlerin varlık nedeni olan istikrarsızlık ve siyasi otoritesizlik ortadan kaldırılmalıdır.

Hiç kuşkusuz dış politikamızın en büyük ilkesini komşularımızla ulusal çıkarlarımızın gözetildiği bir barış politikası oluşturmalıdır.

Şimdi, bir yanlıştan dönmek için büyük bir fırsatla karşı karşıyayız, yıllar önce Suriye Devleti ile kurulan ilişkiler kendi ellerimizle bozulmuş, komşu bir devlete kumpaslar kuran bir dış politika üretmiştik.

Artık bundan vazgeçmenin zamanı gelmiştir...

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@