Eğitim-iş Memur-sen'e Yüklendi

​Edirne Eğitim İş Mali Sekreteri Aydoğan Mutlu, “Bu dönemde imzalanan sözde ‘Toplu İş Sözleşmesi’ kamu çalışanlarını ve emeklileri sefalete mahkûm etmektedir.”dedi.

Haberler 29.08.2015, 13:32
Eğitim-iş Memur-sen'e Yüklendi

Edirne Eğitim İş Mali Sekreteri Aydoğan Mutlu,  “Bu dönemde imzalanan sözde ‘Toplu İş Sözleşmesi’ kamu çalışanlarını ve emeklileri sefalete mahkûm etmektedir.”dedi.

Aydoğan, Eğitim İş binasında düzenlediği basın toplantısında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ni değerlendirirken bu sözleşmenin memurları, emeklileri, işçileri, öğrencileri, işsizleri, gençleri sefalete düşürdüğünü ve tüm Türkiye’nin payına ‘yokluk’ düştüğünü söyledi.    

Hükümeti ve Memur Sen’i eleştiren Mutlu şunları kaydetti:

       “13 yıldır ülkemizin ulusal barışını, ekonomisini, siyasetini ve dış ülkelerle ilişkilerini büyük bir başarısızlıkla yürütmeye çalışan AKP iktidarının varoluş nedenleri Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla mücadele etmekti. Yolsuzluk konusundaki başarılarını bırakın Türkiye’yi, tüm dünya öğrendi. Yoksulluk konusunda yaptıkları da ülkemizdeki yeşil kart sahibi vatandaşlarımızın sayısından bellidir ve bu sayı 9.449.734’tür. Yasaklar konusundaki icraatları ise 12 Eylül Darbe zihniyetine taş çıkartacak ‘İç Güvenlik Paketi’  ve ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’  dur.

AKP iktidarının 3 Y hareketine , ‘Yandaş Sendikacılık’ adı altında dördüncü ’Y’ de eklenmiştir. Amacı işverene karşı çalışanların ekonomik, özlük ve hukuki haklarını savunmak olan ‘sendikacılık’ kavramına hükümetin zam vermesini beklemek ve bunu tartışmasız kabullenmek, sendika başkanından milletvekili çıkartmak, baskı ve mobbing uygulayarak üye kazanmak hedeflerini koyan Yandaş Sendikacılık tanımı getirilmiştir.

    Hükümet bile olmayan bir partinin, milletvekili olmayan, henüz Soma’nın, Ermenek’in, rezidans inşaatlarında ölen işçilerin, trafik kazalarında hayatlarını kaybeden mevsimlik tarım işçilerinin ve Türkiye’nin her yerindeki iş cinayetlerine kurban edilmiş emekçilerin hesabını vermemiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile masaya oturan,  sendikacılığın el açıp beklemek değil istediğini kabul ettirmek olduğundan habersiz Memur SEN Başkanının,2016 ve 2017 yıllarını kapsayacak Toplu Sözleşme görüşmelerindeki cümlesi ‘Hükümetin teklif etmesini bekliyoruz.’ olmuştur. Ardından da tüm memurların ve memur emeklilerinin geleceklerini kendi hesabına kumar masasına yatırmış bir kumarbaz edasıyla ‘Kasa açıldı ve masa yükseldi.’  diyerek hem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ciddiyetten uzak bir ortamda yürütüldüğünü ispatlamış, hem de kullandığı kumarhane terimleriyle ‘Devlet Memurluğu’ tanımına yakışmayan davranışlarda bulunmuştur.

Yolsuzluğun, Yoksulluğun, Yasakçılığın tavan yaptığı bu iktidarda, Yandaş Sendikacılığın da yardımıyla yokluk kavramı hayatımızın bir parçası olmuştur. 2016-2017 Toplu Sözleşme görüşmelerinden sonra biz memurların, emeklilerin, işçilerin, öğrencilerin, işsizlerin, gençlerin yani tüm Türkiye’nin payına yine yokluk düşmüştür. “

Memur Sen’in yok saydığı liste

 Memur Sen’e de göndermede bulunan Mutlu, şöyle konuştu:

“ Tüm memurların büyük bir umut ve inançla beklediği fakat AKP Hükümeti ile kol kola yürüyen Memur Sen’in YOK saydığı liste şöyledir: 3600 ek gösterge yok....  Vergi diliminin yükseltilmesi yok...

Aile yardımına iyileştirme yok... Çocuk yardımına iyileştirme yok...Taban aylığa zam yok....  Çalışan anne ve çocukları için düzenleme yok....Ek ders ücretlerine iyileştirme yok... Büyümeden pay yok...15 yıldır 1 maaş tutarına yükseltilmeli denilen Eğitim Öğretime hazırlık ödeneğine iyileştirme yok... 24 Kasım’da ek ödeme talebine cevap yok.

Bu dönemde imzalanan sözde ‘Toplu İş Sözleşmesi’  kamu çalışanlarını ve emeklileri sefalete mahkûm etmektedir. Örneğin 3ün 2si,evli,2 çocuklu bir öğretmen Ocak maaşıyla 1087 Dolar alabiliyorken, Ağustos’ta 860 Dolar alabilmektedir. Arada 220 Dolarlık bir fark vardır. Alım gücünde % 20 den fazla düşüş olmuştur. 6+5’in bunu telafi etmesi imkânsızdır.  

  1 Mart- 1 Nisan 2012’de İmza Kampanyasıyla başlattığımız; 13-17 Mayıs 2013’te Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum;  20-24 Mayıs 2013’te Ücret Yoksa Nöbet Yok; Mart 2014’ten itibaren Her Ayın İlk Haftasında Nöbet Tutmama ve 5 Ocak 2015’ten günümüze kadar Süresiz Nöbet Tutmama eylemlerimizle kamuoyunda farkındalık yaratan Nöbet Ücreti konusu, toplu sözleşmede komik bir ücretle karşılık bulmuştur. Bir günde 7-8 ders olan bir okuldaki nöbetçi öğretmene, sendika olarak bizim istediğimiz haftada 6 saatlik ek ders ücreti ödenmesiydi. Oysa 2016 yılında aylık brüt 98,00 TL, 2017 yılında ise aylık brüt 140,00 TL ücret ödenecek olması haklarımızın ne kadar kolay gasp edildiğinin en somut kanıtı olmuştur.

Eğitim İŞ olarak eleştirdiğimiz diğer bir konu da Cuma günleri Erkek Memurlara İbadet İzni verilecek olmasıdır. Okullarımızda Cuma günleri 5. ve 6. ders saatlerinde hangi öğretmenler sınıfa gireceklerdir? O dersler boş mu geçecektir? Memur SEN söz konusu derslerde kendi üyesi bayan öğretmenlerin 2şer sınıfa birden mi girmesini isteyecektir? Bunun bir ileri adımı da şeriat kanunları ile yönetilen ülkelerde olduğu gibi, Cuma gününün tatil edilmesi mi olacaktır?

Toplu Sözleşme tiyatrosunu tüm Türkiye’ye haykırmak için 14 Ağustos’ta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde toplanan Birleşik Kamu İŞ Konfederasyonumuz üyelerine AKP hükümeti yine polisle, gazla ve orantısız güçle saldırmış, üyelerimizden gözaltına alınanlar olmuştur.

Bizler “Hak Verilmez Alınır” dan hareketle yürüttüğümüz sendikacılıkta, haklarımızı almak için gerekenleri yapmaya ve yanlışları haykırmaya devam edeceğiz.

Sendikacılık mücadelemizde kazandıklarımız kadar ne yazık ki kaybettiklerimiz de oluyor. Eğitim İş  Kütahya Başkanı Hikmet Gülseven, sendikamızın da destek verdiği Afyon Kocatepe’ye yapılan Zafer Yürüyüşü ’ne katıldıktan sonra, Kütahya’ya dönerken geçirdiği elim trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir. Böylesine değerli bir insanı, aydın bir öğretmeni ve yürekli bir mücadele arkadaşımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine tanrıdan rahmet, yakınlarına ve tüm Eğitim İŞ ailemize sabırlar diliyoruz.” 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@