Eğitim İş İsyan Etti: Gitsin de Ölsün mü? MEB'de Akıl Almaz Ceza

Kilis’e bombaların atıldığı günlerde Elbeyli ilçesine bağlı bir sınır köyünde görev yapan anaokulu öğretmeni can güvenliği olmadığından dolayı üç gün okuluna gidemedi. Öğretmen, bombaların hedefinde olan bölgedeki okuluna gidemeyişinin şokunu atlatamadan ikinci bir şok daha yaşadı.

Haberler 20.06.2016, 20:35
Eğitim İş İsyan Etti: Gitsin de Ölsün mü? MEB'de Akıl Almaz Ceza
Kilis’e bombaların atıldığı günlerde Elbeyli ilçesine bağlı bir sınır köyünde görev yapan anaokulu öğretmeni can güvenliği olmadığından dolayı üç gün okuluna gidemedi. Öğretmen, bombaların hedefinde olan bölgedeki okuluna gidemeyişinin şokunu atlatamadan ikinci bir şok daha yaşadı.

Milli Eğitim bombaları hiçe saydı ve öğretmene kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını verdi. Eğitim-İş Sendikası Gaziantep Şubesi üyesi olan öğretmenin savunması hazırlandı, sonuç bekleniyor. Yaşanan ceza krizini gazetemize aktaran Eğitim-İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Halil  Bostancı; “Cizre ve Nusaybin’de terör var diye öğretmenlere  6 ay ücretli izin verenlerin, Kilis’te can güvenliği olmadığı için bombaların altındaki okuluna gidemeyen meslektaşımıza ‘okuluna gideceksin’ demesi hangi akla, hangi vicdana sığar?Öğretmenimiz bombalara rağmen okula gitsin de ölsün mü?” diye sordu.

BOMBANIN ŞOKUNU ATLATAMADAN...

Kilis’te yaşanan ceza krizini gazetemize aktaran Bostancı, Milli Eğitim’in verdiği cezanın yersiz olduğunu belirtti. Bostancı, Nusaybin ve Cizre’de görev yapan eğitim emekçilerine can güvenlikleri olmadığı için altı ay ücretli izin verilmesinin ardından Kilis’te görev yerine gidemeyen öğretmene verilen cezayı anlamakta güçlük çektiklerini kaydetti. Ceza alan öğretmenin savunmasında da yaşanan duruma yönelik tespitlere yer verildi. İşte o öğretmenin gözünden yaşanan acı tablo ve savunma...

“CANIMIZDAN ENDİŞE EDİYORDUK”

“Çalıştığım bölgede kamu çalışanlarının can güvenliğini sağlayamayan, bu konuda öğretmenlerin yaşadığı ölüm korkusu psikolojisini aşmaya yardımcı olmayan idare okulumuza yapmış olduğu ziyarette öğrencilerin ve velilerin de terk ettiği okulda bizi bulamayınca hakkımızda normal şartlardaymışız gibi ceza veriyor. Benim şanssızlığım bu tarihlerde ilçe şube müdürümüzün bizim okulu ziyaret etmiş olmasıdır. Başka okulları ziyaret etmiş olsa o okullarda da hem öğretmenlerin hem öğrencilerin olmadığını görecekti.”

“OKULLAR BOMBOŞTU”

“Can güvenliğimizin olmadığı halkın ve öğrencilerin terk ettiği okullara, camilere hastanelere bombalar yağarken üç gün okula gidememem karşısında  tarafıma verilen cezayı kabul etmiyorum.Ülkemizin doğu bölgelerinde görev yapan öğretmenlerin can güvenliği için  6 ay izin veriliyor ancak bize izin verilmediği gibi üç gün için ceza kesiliyor.”

“VALİ KORKULARIMIZI ARTTIRMIŞTI”

“Söz konusu tarihlerde öğrenciler zaten can korkusuyla okula gelemiyordu, bizler de başımıza ne zaman bomba atılacak diye korku içinde yaşıyorduk. Bu tarihlerde bizi korumakla yükümlü olan kentin en yetkili kişisi olan valimiz ‘abdestsiz sokağa çıkmayın’ açıklamasıyla halkın ve kamu çalışanlarının korkusunu arttırmıştır.”

MEB TEHLiKEYi BiLiYORDU

“MEB yaptığı sınavlarda ‘sınavları kuzey cephesinde olan sınıflarda yapın’ diyor ve bu uygulamalar kamu görevlilerinin yaşadığı ölüm korkusunu arttırıyordu. Tüm bu olayların olduğu tarihte onlarca vatandaşımız canını kaybetmişti ve doğal olarak birçok kamu görevlisi iş yerine gidemedi.”

BOSTANCI; “PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Eğitim-İş Sendikası Gaziantep Şubesi üyesi olan anaokulu öğretmenin savunmasını hazırladıklarını ve sonucu beklediklerini söyleyen Bostancı da yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesini beklediklerini belirtip şunları söyledi...

KADEME İLERLEME CEZASI

“Kilis’in Elbeyli ilçesinde çalışan bir öğretmen arkadaşımız bombaların atıldığı dönemde üç gün okula gidemiyor, bu nedenle kendisine kademe ilerlemesi durdurma cezası verildi. Meslektaşımıza verilen ceza işler acısıdır.”

CAN GÜVENLİĞİNİ SAĞLASAYDINIZ!”

“Can güvenliğini sağlayamadığın kamu görevlisine nasıl bu cezayı verirsin? Kilis’te görev yerine üç gün gidemeyen bir anaokulu öğretmenine ceza veriyorsun ama öte yandan Cizre’de, Nusaybin’de yaşanan olaylardan dolayı öğretmenlere altı ay ücretli izin veriyorsun. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demezler mi? Bu Allah’tan reva mı?”

“SAVUNMAYI YAZDIK, YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ”

“Sendikamıza kayıtlı olan öğretmenizin ceza metni elimize ulaştı, bizler de üzülerek ve şaşkınlıkla savunmamızı yazdık. Biz konunun peşini bırakmayacağız, yaşanan haksızlığa göz yummayağız.”

Tuba CANPOLAT - gaziantepolusum.com
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@