Eğitim-İş : İş Güvencemize Sahip Çıkmak İçin 4 Nisan'da Alanlardayız

ANKARA (ANKA)- Eğitim-İş Genel Başkan Veli Demir, Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak olan değişikliğin  kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıracağını belirterek, “İş güv

Haberler 03.04.2015, 05:56
Eğitim-İş : İş Güvencemize Sahip Çıkmak İçin 4 Nisan'da Alanlardayız

ANKARA (ANKA)- Eğitim-İş Genel Başkan Veli Demir, Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak olan değişikliğin  kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıracağını belirterek, “İş güvencesine sahip çıkmak için tüm Türkiye genelinde 4 Nisan Cumartesi günü alanlara çıkılacak” dedi.

Demir yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının anayasal iş güvencesi sosyal devlet olmanın gereği olduğunu vurgulayarak, “Mevcut siyasal iktidar ise her yönüyle sosyal devleti ortadan kaldırmak istemektedir. İktidarı döneminde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ticari şirket kurallarıyla yöneten AKP, 2.5 milyonu aşan kamu çalışanının çalışma koşullarını yeniden belirleyerek, kamu emekçilerinin aleyhinde birçok yasada değişiklikler gerçekleştirmiştir. Anayasada yerini alan sosyal devlet ilkesine son noktayı koyacak olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerde ise sona gelinmiş bulunulmaktadır. Son zamanlarda siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanı tarafından memurları hedef alan söylemler iş güvencesinin tekrar hedef tahtasına konulduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

-“KAMU HİZMETLERİ YERELLERE BIRAKILMAK İSTENİYOR”-

Demir, iktidarın Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapmak istemesinin nedenlerinden birinin de kamu hizmetlerini yerellere bırakmak olduğunu dile getirdi. Demir, kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi veya yerel yönetimler eliyle sağlanması, Türkiye’de ulus-devleti zayıflatma, milletleşme sürecini tersine çevirerek etnik kimliği öne çıkarma ve yerel güç odaklarının gücüne güç katarak insanları “kullaştırma” etkisi yaratacağını belirtti.

-“4 NİSAN CUMARTESİ GÜNÜ ALANLARA ÇIKACAĞIZ”-

AK Parti hükümetinin, kamu görevlilerini  “tasfiye” edeceğini  ve siyasi iktidara her yönüyle “bağlı kapıkulları” yaratmak düşüncesiyle bir değişiklik yapmak istediğini savunan Demir şunları kaydetti:

“Geleceğimizin güven içinde devam etmesini, AKP’nin politikaları değil kamu görevlileri ve sendikalarının mücadele azmi ve kararlılığı belirleyecektir. Bu nedenle kamu emekçileri, hem anayasada hem de iş yaşamımızı düzenleyen diğer yasalarda yapılmak istenen değişikliklere karşı birlikte mücadele yöntemini seçmelidirler. Bu açıdan tüm sendikaları tarihi bir sorumluluk beklemektedir. Söz konusu sorumluluk, hiçbir siyasi anlayış, dini inanç ayrımı gözetmeksizin tüm kamu çalışanlarını köleleştirmeyi amaçlayan yasa değişikliğine karşı ortak eylemleri örerek siyasal iktidara tepki verme sorumluluğudur. Eğitim-İş bu sorumluluğu yüklenmeye hazırdır.Eğitim-İş, AKP iktidarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yaparak kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerini protesto etmek ve iş güvencesine sahip çıkmak için tüm Türkiye genelinde 4 Nisan Cumartesi günü alanlara çıkacaktır.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@