Eğitim İş'in açtığı davada Öğretmen Atama Yönetmeliğine Yürütmeyi Durduma Kararı

Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada; Öğretmen Atama Yönetmeliğine Yürütmeyi Durduma Kararı verildiği belirtildi....

Haberler 02.08.2016, 14:25
Eğitim İş'in açtığı davada Öğretmen Atama Yönetmeliğine Yürütmeyi Durduma Kararı
Eğitim İş Merkez Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklamada; Öğretmen Atama Yönetmeliğine Yürütmeyi Durduma Kararı verildiği belirtildi....

17.04.2016 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin çok sayıda hukuka aykırı hükmüne dava açtığımızı duyurmuştuk.

Görülen davada Danıştay iki maddenin yürürlüğünü durdurmuştur.

Birincisi, daha önce yine sendikamızca açılan başka bir davada, müdür yardımcılığı sınavında Atatürk İlke ve İnkılapları alandan soru sorulmamasını eksik düzenleme olarak gören mahkeme, bu davada da aynı şekilde Atatürk ilke ve İnkılaplarının Türk Milli Eğitim Sisteminin temeli olduğu gerekçesiyle, aday öğretmenlere yapılacak olan yazılı sınav konuları arasında Atatürk İlke ve İnkılapları alanına yer verilmemiş olması nedeniyle Yönetmeliğin 20. maddesinin yürütmesini durdurmuştur.

Danıştay aynı kararda Yönetmeliğin 29. maddesinin de yürütmesini durdurmuştur.

Yürütmesi durdurulan bu yönetmelik hükmünde Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler liselerine yapılacak öğretmen atamalarının yalnızca hizmet puanına göre yapılacağı öngörülmekteydi. Ancak yönetmeliğin eski halinde ise bu liselere yapılacak öğretmen atamalarında sınav şartı söz konusuydu. Danıştay ise kararında sınav şartının kaldırılarak yalnızca hizmet puanına göre atama yapılmasında objektif, bilimsel ve hukuken kabul edilebilir bir neden ortaya konulmadığı gerekçesiyle söze konu hükmün de yürütmesini durdurmuştur. Yani bu okullara yapılacak öğretmen atamalarında seçme sınavı olması gerekliliği vurgulanmıştır.

Sonuç olarak söz konusu karar, Milli Eğitim Sisteminin temelinin Atatürk ilke ve İnkılapları olduğunu bir kez daha hatırlatması ve sistemin kariyer ve liyakat ilkeleri temelinde yürütülmesi gerekliliğini vurgulaması bakımından sevindiricidir. Bakanlığın tüm uygulamalarında mahkeme kararlarında ifade edilen bu hususları dikkate almasını bekliyoruz. 

İlgili karar için tıklayınız
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@