Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir’den sitemiz KamuGundemi.com’a İhtarname

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, geçtiğimiz 1 Mayıs’ta Ankara Güvenparkta yaşanan olay ile ilgili Aydınlık Gazetesinde çıkan haberi kaynak göstererek yaptığımız habere Sendika Genel Merkez Avukatları aracılığıyla ihtarname gönderdi. Haber Veli Demir ile ilgili olmasına rağmen gönderilen ihtarnamenin Eğitim İş Genel Merkez Yönetim Kurulu adına olması da dikkatlerden kaçmadı.

Haberler 14.05.2016, 19:38 13.08.2016, 18:26
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir’den sitemiz KamuGundemi.com’a İhtarname
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, geçtiğimiz 1 Mayıs’ta Ankara Güvenparkta yaşanan olay ile ilgili Aydınlık Gazetesinde çıkan haberi kaynak göstererek yaptığımız habere Sendika Genel Merkez Avukatları aracılığıyla ihtarname gönderdi. Haber Veli Demir ile ilgili olmasına rağmen gönderilen ihtarnamenin Eğitim İş Genel Merkez Yönetim Kurulu adına olması da dikkatlerden kaçmadı.

Bu ihtarname ile ilgili açıklamaya geçmeden önce KamuGundemi.com’dan biraz bahsetmekte yarar olacak.

Biz 5 yıl önce “yazılmayanı yazmaya, duyulmayanı duymaya, görülmeyeni görmeye” diye yayın hayatına başladık. Bu süreç içerisinde haber yayınlarımızdan rahatsız olan onlarca kişi ve kurumlardan sayısız tehdit ve suç duyuruları aldık. Hiçbirinden korkmadık ve hiçbirinden rahatsız olmadık. Zira biz bu şekilde çağdaş ve özgür şekilde yayın yapabilmenin zor olduğunu zaten başlarken dahi biliyorduk.

Son yıllarda kendisine medya da yer bulamayan Atatürkçü, Çağdaş ve Laik kurumların medyada ki sesi olmaya çok fazla özen gösterdik. Eğitim iş’te bu kurumlardan bir tanesidir.

Bu kurumların medya da ki sesi olma konusunda başarılı da olduk ve tüm bunları yaparken de 5 yıllık süre içerisinde bu kurumlardan ya da kişilerden 1 Kuruş dahi para almadık. (Bununla gurur duyuyoruz. Dik durmamızın sebebi de budur)

Hiçbir zaman besleme basın olmadık.

Dedik ya esas meselemiz çağdaş kurumların sesi olmak, onlara destek olmak. Sırf medya anlamında destek olmayla da yetinmedik. 29 Ekim 2012 tarihinde Cumhuriyet Bayramını Ankara’da Eğitim İş saflarında eşimle beraber gaz yiyerek kutladık.

Şimdi gelelim bu ihtarnameye…

Haberimizde yer verdiğimiz olay Aydınlık Gazetesinin haberidir. Bu haber hali hazırda gazetenin internet sitesinde durmaktadır ve nedendir bilinmez bizim de kaynak olarak gösterdiğimiz haberi yayınlayan gazeteye ihtarname gönderilmemiştir.  Aydınlık Gazetesiyle yaptığımız görüşmelerde bu konu açıklığa kavuşmuştur. (http://www.aydinlikgazete.com/turkiye/baskent-4-ayri-yerde-1-mayisi-kutladi-h87042.html)

Hal böyle olunca ister istemez şu sorular kafamızı kurcalamaya başladı. Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir neden sadece sitemiz kamugundemi.com’a ihtarname gönderdi? Haberin asıl kaynağı Aydınlık Gazetesine neden ihtarname göndermedi? MYK adına gönderilen ihtarname MYK tarafından karar altına alındı mı?

Sayın Genel Başkan yoksa Basın Hürdür Sansür edilemez derken, tüm basın kuruluşlarını kastetmiyor mu?

Bir başka deyişle Genel Başkan Veli Demir, sözünü geçiremeyeceği kurumlara bulaşmamayı mı tercih ediyor?

Şimdi Haberimiz ile ilgili Soruyoruz?

1. CHP Ankara İl Başkanı Adnan KESKİN “KES! KES! KES! Alın Mikrofonu” şeklinde bir ifadeyi otobüsün üstünde size karşı kullandı mı kullanmadı mı?

2. Eğitim İş Genel Basın Sekreteri Dilek Yurdugül tarafından alana alınmama gerekçesi açıklanarak alanda bulunanlara bir yuhalatma yapılmış mıdır yapılmamış mıdır?

3. CHP otobüsün üstünde sadece Veli Demir, Dilek Yurdugül  ve Mahmut Aslan mı vardı? Diğer Genl Başkanlar ve  Birleşik Kamu-iş Konfederasyonunun yöneticileri nerededir ya da neden otobüsün üstünde değildir?

4. Eğitim İş gibi Atatürkçü Laik bir örgütün genel başkanı kendilerini alana almak istemeyen ve bu tavrına yıllardır devam eden KESK’i, DİSK’i,  TMMOB’u ve TTB’yi eleştirmeyecekse o mikrofonu eline şarkı söylemek için mi aldı?

5. Bu olaylar yaşandıktan sonra yapılan toplantıda CHP İl Başkanlığı önüne siyah çelenk konulması gündeme gelmiş midir gelmemiş midir?

6. Eğitim iş Genel Başkanı Veli Demir yine bu toplandı da Dilek Yurdugül, Birleşik Kamu-iş Genel Sekreteri Mücahit Dede ve Mali Sekreteri Ali Taştan’ın istifasını istemiş midir istememiş midir? İstediyse buna hangi yetkiyle ve neden gerek duymuştur?

7. Eğitim İş’in eski genel merkez avukatı CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın tepki göstermemesi üzerine O’na da yazıklar olsun yıllarca ekmeğimizi yedi diye serzenişte bulunmuş mudur, bulunmamış mıdır? (Ki kendisine kurumsal anlamda bizzat Genel Başkan Veli Demir ve Birleşik Kamu-iş Genel Başkanı Hasan Kütük destek vermişti. )

8. Yazdıklarımızdan hangisi yanlış? Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir daha yeni yaptığı gezilerinde Malatya, Elazığ ve Adıyaman CHP İl Başkanlığını ziyaret etmemiş midir? Bu ziyaretleri genel merkez sitelerinden duyurmamış mıdır?

Soruları uzatabiliriz.

Sorumlu habercilik anlayışımız gereği gerçeklerin açığa çıkmasını istiyoruz. Tüm bu olaylar, olaya tanık olanlarca ifade edilirken, Aydınlık Gazetesi tarafından haber yapılırken ve onlara ihtarname gönderilmezken sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi sitemiz kamugundemi.com’a ihtarname göndermek, sitemizin yaptığı ve belgeli ispatlı olayların yalanlamaya çalışılması nasıl bir anlayışın ürünüdür? Yoksa bize göz dağı mı verilmek isteniyor?

Eğitim İş Kamuoyuna sitemiz üzerinden açıkça ilan ediyoruz ki biz Ulu Önder Atatürk’ün şu sözlerini kendimize şiar edindik.

1 Kasım 1925, TBMM - Cumhuriyet devrinin kendi anlayış ve ahlâkını taşıyan basınını yine ancak Cumhuriyetin kendisi yetiştirir. Bir taraftan geçmiş devir gazetelerinin ve adamlarının düzeltilmesi mümkün olmayanları ulusun gözünde belirlenirken, öte taraftan Cumhuriyet basınının temiz ve feyizli sahası genişleyip yükselmektedir. Büyük ve soylu ulusumuzun yeni çalışma ve uygarlık yaşamını kolaylaştırıp özendirecek işte ancak bu anlayıştaki basın olacaktır.

05.02.1924, İzmir'de gazetecilerle - Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır.

Bu nedenle bizlere yöneltilen ısmarlama haber manşetleri açıklamasına istinaden tüm açık yürekliliğimizle belirtiyoruz ki ne bir parti, ne de başka bir kurum ya da kişiyle hiçbir bağımız yoktur. Tek bildiğimiz halkın doğru haber alma özgürlüğüdür.

Biz KamuGundemi.com olarak Atatürkçü Çağdaş Kurumların arkasında onların fahri haberi sitesi olma misyonumuza devam edeceğiz. Eğitim İş’in tüm şubelerinin ve temsilciliklerinin her zaman emrinde olduğumuzu da belirtmek de fayda görüyoruz.

Şuan yaşanılan sorunun Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir’in kendisini MYK üyesi olmasına rağmen tek adam olma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz. Bu diktatör anlayışın Eğitim İş kamuoyu tarafından desteklenmediği de ortadadır

Bize göre Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir ve Genel Merkez Yöneticileri son zamanlarda ortaya çıkan okullarda yaşanan Laiklik karşıtı olaylarla, taciz istismar olaylarıyla ilgili olarak Hukuk bürosuna talimat vermeli ve sloganlarında yer aldığı şekliyle ırkçılığa gericiliğe bölücülüğe karşı bu güne kadar olduğu gibi korkmadan eğilmeden dik durarak harekete geçmelidir. 45 Bin kişilik bir örgütün genel başkanı hepi topu 3 kişilik bir basın ile uğraşmaktan vazgeçmelidir. Yoksa yapacak başka bir şeyi bizimle uğraşmasını kabul edebiliriz.

Bağımsız Türk Yargısı bu konuda en doğru kararı verecektir.

Bu yönetim biçimine, her biri Atatürkçü olan Eğitim İş üyesi tarafından oldukça sert tepkiler gösterildiğini anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Ayrıca açıklamalarınızda basına yöneltilen baskı ile ilgili şikayet ettiğiniz olayların hepsini bizzat Eğitim İş Genel Başkanı olarak sizin sitemiz üzerinden gerçekleştirmeniz de tarihe not olarak düşülmektedir.

Anayasa tarafından basın için bizlere verilen hakkın kullanılmasını her ne pahasına olursa olsun kullanacağımızı, ancak belgeli videolu yapılan bir açıklamayla durumun yazdığımız gibi olmadığının ispatı halinde hem sizden hem de eğitim iş kamuoyundan tüm samimiyetimizle özür dileyeceğimizi sözlerimize ekliyor ve tüm eğitim iş kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Bektaş MUTLUER
KamuGundemi.com İmtiyaz Sahibi


 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@