Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir: Eğitim Sistemi Fabrika Ayarlarına Döndürülmeli

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, son dönemde Türkiye’nin gündemine oturan öğrencilere taciz olaylarıyla ilgili çok sert konuştu.

Haberler 04.04.2016, 21:41
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir: Eğitim Sistemi Fabrika Ayarlarına Döndürülmeli
yenicaggazetesi.com.tr - Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, son dönemde Türkiye’nin gündemine oturan öğrencilere taciz olaylarıyla ilgili çok sert konuştu.

Demir, “Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı denetim kurumları aktif şekilde çalıştırılmalı. Okullara kimin girip çıktığı belli değil. Çağdaş kıyafetten uzak, bir karış sakalla okula gelen öğretmenler var” diye konuştu.

Denetim yetersizliğinden yakınan Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğretmenlerin tamamını suçlamak yanlış olur. Ancak bu dönemde maalesef yoğunlaştığını görüyoruz. Sebeplerini ise şöyle sıralayabiliriz: Birincisi eğitimin bilimsel özünden uzaklaşması, ikincisi sosyal devletin çökertilmesidir. Kasabalarda okullar kapatılınca gariban aileler çocuklarını cemaat ve tarikatlara veriyor. Burada çalışanların büyük bir bölümü bilimsel eğitim almamış, psikolojik ve sosyolojik durumu yeterince incelenmemiş kişiler. Merdiven altı dediğimiz türde eğitim veriyorlar.

Veli Demir, MEB’in okullara idareci olarak seçtiği kişilerin yandaş sendikalardan ve liyakatsiz kişiler olduğuna vurgu yaptı.

Veli Demir, “MEB hem anayasayı hem milli eğitim yasalarını yok sayarak okulları adeta cemaat ve tarikatların harmanı yaptı. Bunlar okullarda cirit atıyor. Değerler eğitimi adı altında okullara giriyor” dedi.

Yaşananların AKP’nin uyguladığı eğitim sisteminden kaynaklandığı belirten Demir, çözüm olarak cumhuriyet eğitim sisteminin fabrika ayarlarına döndürülmesi gerektiğini kaydetti.

Veli Demir sözlerini şöyle tamamladı: “Kamusal ve sosyal devleti güçlendirmek gerekiyor. Devlet yurdunu kursunu kendisi açmalıdır. Şu an ilköğretim ve lise dahil AKP döneminde atanan bu yeteneksiz idareciler hemen görevden alınmalı. Denetim kurumları adam gibi çalıştırılmalıdır. Okullara kimin girip çıktığı belli değil. Çünkü öğretmenler çağdaş kıyafetten uzak bir karış sakalla okula geliyor.” Bünyamin Öztürk
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@