Eğitim-iş: Film gibi bir uygulama ile karşı karşıyayız

Gerçekten film gibi bir uygulama ile karşı karşıyayız. “Koyun can derdinde, kasap et derdinde.” Filmin ismi bu olmalı.

Haberler 22.08.2015, 00:27
Eğitim-iş: Film gibi bir uygulama ile karşı karşıyayız

Gerçekten film gibi bir uygulama ile karşı karşıyayız. “Koyun can derdinde, kasap et derdinde.” Filmin ismi bu olmalı. Ülke kan gölüne dönmüş, kardeşi, kardeşe kırdırıyorlar. Turizm sektörü ve iktidar sahipleri para para diye bağırıyor ve Milli Eğitim Bakanlığı da öğretmenleri, öğrencileri, velileri ve eğitim camiasını turizmin hizmetine sunuyor.

Film senaryosunun yazarı genel seçimlerde yüzde 41 oy alarak tek başına iktidar olma yetkisini kaybeden AKP’nin müstafi iktidarı ve AKP’yi meydanlarda açık açık destekleyen ve yine müstafi durumuna düşmüş, kendisini başkan zanneden Erdoğan’dır.

Müstafi iktidar, tatili uzatarak hayat devam ediyor imajıyla ülkede normal bir yaşam ikliminin olduğunun mesajını vermeye çalışıyor. Ama yemezler. Her gün yoksul halk çocukları tabutlara girerken, turizmi düşünmenizi, parayı, kazancı düşünmenizi bu halk yemez.

Milli Eğitim Bakanlığı okulların 14 Eylül 2015 tarihindeki eğitim ve öğretime başlamasını turizm sektörünün ricası ve talebi üzerine 28 Eylül 2015 tarihine, Kurban Bayramı tatili sonuna ertelemiştir. Bakanlık bu kararını 21.08.2015 tarihinde 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlangıcına ilişkin basın açıklamışı ille kamuoyuna duyurmuştur.

Basın metninde özellikle öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin başta olmak üzere, eğitim camiasının yoğun talepleri üzerine demiştir. Kamuoyu olarak turizm sektörünün rica ve talebini biliyorduk. Ama öğretmen, veli ve öğrenciler ile eğitim camiası nasıl bir talepte bulunmuştur? Bakanlığa dilekçe mi vermişlerdir? Basın açıklaması mı yapmışlardır? Öğretmenler tatil uzatılsın diye başvuruda mı bulunmuşlarıdır yoksa eğitim sendikaları mı bu talepte bulunmuşlardır? Bakanlık bunu ivedilikle açıklamalıdır.

Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak diyoruz ki, turizm sektörünün sponsorluğunda çekilen bu film derhal bitirilmelidir. Bu halkı uyutacak ve oyalayacak uygulamalardan vazgeçilmelidir.

Ülke kan gölüne dönmüşken, yoksul halk çocukları siyasi vampirlerin siyasi projeleri uğruna, bir hiç uğruna pisipisine ölüyorken, analar ağlıyorken, turizm sermayesini mi düşüneceğiz.

Biliyoruz ki bu karar ile eğitimin sorunları çözülemez.

Biliyoruz ki öğretmenler mağdur edilecek, turizm sermayesi için ücretlerini almadan fazladan çalıştırılacaktır.

Bu halk tarafından iktidardan düşürülmüş müstafi AKP’nin öğretmeni, öğrenciyi, bu halkı düşündüğü nerede görülmüştür. Kendi çocuklarını cepheye gönderemeyenler, çocuklarına çürük raporu alıp ya da bedelli askerlikle güvenceye alanlar, turizm sermayesi çıkarları için bu kararları vermişlerdir.

Gencecik fidanlar, halk çocukları ölüyor. Zengin, sermayenin ve iktidar sahiplerinin çocukları tatil yapıyor. Ölenler hep yoksul halk çocukları, Türkçe ve Kürtçe ağıt yakanlar ise hep yoksul analar, babalar, eşler ve çocuklarıdır.

Bu yoksul analar, “Ben oğlumu siz tenekeden sınır karakollarında katlettiresiniz diye büyütmedim. Ben size kurbanlık oğul doğurmadım. Ben katil olmayı öğretin diye doğurmadım yavrumu! Büyüsün, aşık olsun, gezsin, gülsün, ağlasın, ıspanaklı börek yesin, sinemaya gitsin, bana “Oof anne yaa” desin diye doğurdum.

Yaşasın diye yaşlansın diye yüreğimden, kalbimden, karnımdan yarattım. Pamuklara sardım, koynumda ninnilerle büyüttüm. Ben oğluma sıcak sütü bile üfleyerek içirdim. Siz öldürdünüz! Vatan sağ olmasın! Oğlum sağ olsun!” Diye haykırmaktadırlar.

Daha düne kadar Gezi Direnişinde dolar birkaç puan arttı diye bunlar faiz lobisi diyenler, dolar 3 TL’yi aşmış gıkını çıkarmıyorlar. Halkı suçlayanlar şimdi kalkmış, halkın talebi var o yüzden okulların eğitime başlamasını uzatıyoruz diyorlar.

Eğitim iş Çanakkale Şubesi Olarak yine diyoruz ki, bu ülkede yönetim şeklinin değiştiğini iddia edenler, erken seçim erken seçim diye diretenler, halkın iradesine ve tercihine ipotek koyup hala kendisini iktidar zannedenlere bu halk çok güzel bir film çekecektir. Bu film senaryosunu da bu halk yazacaktır. Barışın, özgürlüğün ve kardeşliğin filmi olacaktır.

Bu kez savaştan yana olanlar kaybedecektir, diktatörler kaybedecektir, barış kanacaktır.

22.08.2015

Ahmet MANTAŞ

Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@