Eğitim-iş Eskişehir: Yasa Değişikliğine Karşıyız

Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şubesi yönetici ve üyeleri Sağlık İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak 657 sayılı Yasa’da yapılmak istenen değişiklikleri karşı old

Haberler 04.04.2015, 16:05
Eğitim-iş Eskişehir: Yasa Değişikliğine Karşıyız

Eğitim İş Sendikası Eskişehir Şubesi yönetici ve üyeleri Sağlık İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak 657 sayılı Yasa’da yapılmak istenen değişiklikleri karşı olduklarını dile getirdi. Tüm kamu çalışanlarını köleleştirmeyi amaçlayan yasa değişikliğine karşı ortak eylem çağrısında bulunuldu.

İktidarın 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerde sona gelindiğini belirten Eğitim İş Şube Başkanı Ebru Sungar, kamu çalışanlarının anayasal iş güvencesi sosyal devlet olmanın gereği olduğunu söyledi. Siyasi iktidar ve Cumhurbaşkanının memurları hedef alan söylemleri nedeniyle iş güvencesinin tekrar hedef tahtasına konulduğunu öne süren Sungar, “Devlet memurları nihayetinde  devletin (kamunun) memurudur ve görevini Anayasa ve yasalar çerçevesinde ifa etmek zorundadır. Siyasal iktidarın istediği ise emrinde çalışanların yasalara değil kendisine tabi olmasıdır. Bunu sağlamanın birinci koşulu devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaktır” dedi.

İşten çıkarmayı kolaylaştıran en önemli düzenleme, artık kamuda kadrolu çalışanın kalmayacak olmasıdır diyen Eğitim İş Şube Başkanı Ebru Sungar şunları söyledi:

“İşçiler için uygulanmak istenen ‘esnek çalışma sistemi’ kamu çalışanlarına da uygulanmak istenmektedir. Eğer bu değişiklikler gerçekleşirse;  kamu emekçilerine performansa dayalı ücret ödenecek, performans kriterini ise amirlerin iki dudağı ile kamu emekçisinin ne kadar itaatkar olup olmadığı belirleyecektir. Kamu emekçilerine rotasyon gelecek. Fazla çalışma ücreti tarihe karışacak. Sendikal mücadele güçsüzleştirilecek. Kamu hizmetleri, özel sektör mantığı ile yürütülecek. İdarenin görevden alma ve görev yeri değiştirme yetkisi genişletilecek.

AKP Hükümeti kamu hizmetlerinin tasfiyesine paralel kamu görevlilerini de tasfiye edecek ve siyasi iktidara her yönüyle bağlı kapıkulları yaratmak düşüncesiyle bir değişiklik yapmak istemektedir. Bu nedenle kamu emekçileri, sorumluluk, hiçbir siyasi anlayış, dini inanç ayrımı gözetmeksizin tüm kamu çalışanlarını köleleştirmeyi amaçlayan yasa değişikliğine karşı ortak eylemleri örerek siyasal iktidara tepki verme sorumluluğudur.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@