Eğitim-iş: Erdoğan’ın en büyük hedefi dindar bir nesil yetiştirmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözlerine Eğitim-iş'ten sert tepki geldi....

Haberler 29.09.2015, 22:50
Eğitim-iş: Erdoğan’ın en büyük hedefi dindar bir nesil yetiştirmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözlerine Eğitim-iş'ten sert tepki geldi.... Yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi....

Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2015-2016 Eğitim-Öğretim dönemini,  veli ve öğrencilerinin tüm itirazlarına rağmen zorla imam hatip lisesine dönüştürülen Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde yaptı. Erdoğan burada yaptığı konuşmasıyla, siyasi iktidarın 4+4+4 düzenlemesiyle, eğitimde neyi hedeflediğini bir kez daha açıkça ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanı’nın açıklaması, 4+4+4 kesintili zorunlu eğitim sistemi ile yapılmak istenen ve üç yıldır kamuoyuna anlatmaya çalıştığımız gerçeğin, kısacası malumun ilanıdır. 

“İmam hatiplerde öğrenci sayısı 1 milyon 200 binin üzerine çıktı. Bunlar dayatmayla olmadı, zorlukla olmadı” sözlerini, zorla dönüştürülen bir okulda adeta halkla alay eder gibi kullanan Erdoğan, imam hatipleşmenin artmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, diğer okulları dışlayıcı ve bu okulları tercih edenleri ayrıştırıcı tavrını bir kez daha ortaya koymuştur. Toplumun her kesimine eşit mesafede olması gereken bir cumhurbaşkanının imam hatip okullarını överek, okullar arasında ayrımcılık yapması kabul edilemez. Daha önce de “İmam hatipler arka bahçemizdir” ve “İmam hatipler gözbebeğimizdir” diyen Erdoğan, diğer tüm okulları, toplumun gözünde küçük düşürmeye çalışmaktadır.

Müslümanların kendi ölüsünü kendisi yıkayabilecek kabiliyete erişmesi gerektiğini, işin aslının bu olduğunu yoksa ölülerin ortada kalacağını söyleyen Erdoğan’ın eğitimde ulaşmak istediği en büyük hedef dindar bir neslin yetişmesidir.

Cumhurbaşkanının eğitim sistemimizin hedefine yönelik olarak sarf ettiği bu sözler hem anayasamıza hem de 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırıdır. Bu noktada Erdoğan’ın bir an önce Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı olduğunu hatırlaması gerekmektedir. Zira ülkemizde "Kişiler arasında dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım yapmak" suçtur.

Erdoğan’a hatırlatırız, okullarımız ulusal, bilimsel ve laik eğitim ilkeleri çerçevesinde eğitim verilmesi gereken kurumlardır. Ülkemizin okullarının tekrar bölünüp, ayrıştırılmaya çalışılmasına, Cumhuriyetin en önemli bilimsel ve demokratik kazanımlarından olan Öğretim Birliği’ni yok etme çabalarına karşı mücadelemiz devam edecektir.

                

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@